Omegle Sohbet Nedir? Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler


Omegle Sohbet Nedir
Omegle Sohbet

Merhaba bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Omegle sohbet nedir ebeveynlerin bilmesi gerekenler hakkında detaylı ve kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız.

Omegle Sohbet Nedir?

Omegle sohbet, ‘Siz’ ve ‘Yabancı’ olarak tanımlanan rastgele kullanıcıları ‘Metin’, ‘Video’ veya her ikisi aracılığıyla çevrimiçi sohbet etmek için eşleştiren bir görüntülü sohbet sitesi. Bir kullanıcı kendi ilgi alanlarını eklemeyi de seçebilir ve Omegle bir kullanıcıyı benzer ilgi alanlarına sahip biriyle eşleştirmeye çalışır. Değilse, herhangi biriyle tanışabilirsiniz. Kullanıcı kim olduğunu belirtmediği sürece sohbetler anonimdir, ücretsizdir ve hesap kaydı gerekmez.

‘Omegle için Sohbet’, ‘Ücretsiz Omegle Sohbet’, ‘Omeglers’ gibi birçok ilişkili uygulama var gibi görünüyor, ancak artık resmi bir Omegle uygulaması yok. Tüm siteler ve uygulamalar aynı özellikleri ve amacı paylaşıyor gibi görünüyor, ancak yalnızca bazıları Omegle’a bağlı olduğunu iddia ediyor ve diğerleri bağlı olmadıklarını belirtiyor.

Ebeveynler/bakıcılar, çocuklarının telefonlarında bu uygulamaların bu varyasyonlarının kurulu olup olmadığını kontrol etmelidir.

Omegle’ı kimler kullanıyor?

Omegle, 18 yaşından küçükler için ebeveyn izniyle birlikte en az 13 yaşında veya daha büyük bir yaş derecesine sahiptir. Omegle özellikle ABD, İngiltere, Hindistan ve Meksika’da popülerdir. Aynı zamanda çocuklar ve gençler (7 yaşında) arasında son derece popülerdir, çünkü birçok genç etkileyici TikTok’tan Omegle’a gelir ve deneyimlerini TikTok’ta paylaşır ve platformda büyük bir artış yaratır. #omegle hashtag’i TikTok’ta yaklaşık 5 milyar görüşe sahip.

Omegle Sohbet 1
Omegle Sohbet Nedir

Omegle güvenli mi?

Omegle’ın sağlam bir denetimi olmadığı gibi, onları çevrimiçi yırtıcılar için potansiyel bir hedef haline getiren bir kayıt veya yaş doğrulaması da yok. Site, “yırtıcıların Omegle kullandığı biliniyor, bu yüzden lütfen dikkatli olun” diyor.
Yabancılar çocuklardan ve gençlerden adlarını, yaşlarını ve yerlerini paylaşmalarını isteyebilir. Bu nedenle, çocuğunuzla kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak yabancılarla paylaşma konusunda konuşmanız da önemlidir – aşağıda bazı rehberlik bilgileri verilmiştir.

Yakın tarihli bir BBC soruşturması Covid-19 salgını sırasında siteye yayılan müstehcen videolar ve canlı yayınlar (7 veya 8 yaşındaki çocukların yer aldığı) ortaya çıkardı. BBC o zamandan beri ilgili makamları uyardı.

BBC’nin araştırmasına göre okullar, polis güçleri ve hükümetler İngiltere, ABD, Fransa, Norveç, Kanada ve Avustralya’da Omegle hakkında uyarılar yayınladı.

Ayrıca, ırkçılık, aşırı görüşler, dolandırıcılık ve siber zorbalık raporlarıyla birlikte Omegle’da çevrimiçi çocuk istismarı hakkında soruşturmalar yapıldı.

Görüntülü sohbette denetim eksikliği
Görüntülü sohbette, reşit olmayan kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilen yetişkinlere yönelik, denetlenen ve denetlenmeyen bir seçenek bulunur. Düğmeye tıklayan kullanıcılar, herhangi bir uyarı olmadan doğrudan canlı görüntülü ve yazılı sohbette olacaklar ve bu da ne yazık ki çocukların birkaç saniye içinde potansiyel risklere kolayca maruz kalmasına izin veriyor. Ek olarak, görüntülü sohbet, kullanıcının izni olmadan görüntülerin kaydedilip dağıtılması olasılığını açar.
Sohbet seçenekleri türleri:

  • Yetişkin – herkes, aşırı derecede müstehcen içerik içeren buna erişebilir. Kullanıcının yalnızca bir düğmeye tıklayarak onaylaması gerekir, ardından harici bir yetişkin pornografi sitesine yönlendirilirler.
  • Denetlenen sohbet – Omegle’ın Sorumluluk Reddi’ne göre sohbetleri yönetirler ve “… moderasyon mükemmel değildir. Yine de yaramazlık yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz.” Ancak, bunu nasıl etkili veya sıklıkla yaptığını belirtmezler.
  • Denetlenmeyen sohbet – bu seçenek, kullanıcıya 18 yaşından büyük olması gerektiğini bildiren bir uyarı kutusuyla birlikte gelir, ancak reşit olmayan bir kullanıcı kolayca ‘Tamam’ı tıklayabilir ve içeri girmelerine izin verilir. Kullanıcıların çevrimiçi bakım, müstehcenlik ve cinsellik gibi risklerle karşılaşma olasılığı yüksektir. şiddet içerikli içerik.

Anonim metin sohbeti
Metin sohbetinin, kullanıcıların “casus” olabileceği ve iki kişi arasındaki bir metin sohbetinde gizli bir 3. taraf olarak oturum açabileceği bir “casus” işlevi vardır.

‘Casus’ daha sonra diğer iki kullanıcıdan belirli bir konuyu/soruyu tartışmasını ve yanıtlarını görüntülemesini isteyebilir. Alternatif olarak, bir kullanıcı katılımcı olabilir ve soruyu başka bir kullanıcıyla tartışabilir.

Bir ‘casus’, diğer iki kullanıcı arasındaki sohbeti sonlandırmadan çıkabilir.

Omegle’ın ebeveyn denetimi var mı?

Platformun güvenli kullanımını teşvik etmek için istemler olmasına rağmen, uygulamada ebeveyn kontrolü ayarı yoktur.
Omegle’a göre, konuşmaları izliyorlar, ancak ‘video izleniyor, temiz tutun’ demelerine rağmen, bu bölümü ziyaret eden çocuklar ve gençlerin cinsel içerikli sohbet ve faaliyetlerde bulunan çok sayıda başka kullanıcıyla karşılaşmaları, onları riske atıyor.

Omegle’ın Sorumluluk Reddi, kullanıcıların yapabileceğini tavsiye etse de, bir kullanıcının diğer kullanıcıları veya içeriği nasıl bildirebileceğine dair bir talimat yoktur. Ayrıca engelleme veya sessize alma özelliği de yoktur ve görüntülü/metin sohbetlerini izlemek veya filtrelemek için yeterince sağlam bir sistem de yoktur, bu nedenle telefonlarında ve/veya evinizin geniş bandında ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek önemlidir .

Potansiyel çevrimiçi risklere ek olarak, ebeveynler bu konuşmaların çevrimiçinden çevrimdışına ve olası buluşmalara geçme tehlikesinin de farkında olmalıdır.
Omegle’ın çocukları her yaştan yabancıyla bağladığını anlamak önemlidir, bu nedenle ebeveynlere 18 yaşın altındaki çocuklar için platformun kullanımını kısıtlamayı düşünmelerini tavsiye ederiz.

Çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutmanın yolları

  • Çocuğunuzun çevrimiçi yaşamıyla düzenli olarak sohbet etmek, onları çevrimiçi ortamda güvende tutmanın önemli bir yoludur – örneğin yabancılarla çevrimiçi sohbet etmek
  • Ebeveyn denetimlerini ayarlayın – filtreleri etkinleştirebilir, belirli web sitelerini engelleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. bizim başımızaEbeveyn Denetimleri merkezi daha fazla bilgi için
  • Onu rapor et! Bir çocuğun çevrimiçi cinsel istismar mağduru olduğundan şüpheleniyorsanız, bunu derhal CEOP veya polise başvurun

Bir önceki yazımız olan Omegle Sohbet Görüntülü Chat Odaları başlıklı makalemizde Omegle sohbet ve omegle sohbet odaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: UzmanYazar

Görüntüleme: 121 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 02 Temmuz 2021

Cevap bırakın