Muhabbet


Hayat insana muhabbet ve sohbetle bir köprü kurar.Ya geç ya öl der.Bazen seçimi bırakır.Doğru cevabı yine bizim seçmemizi ister.Muhabbet ve sohbette öyledir.

Örneğin:Ağaca bir kalın ip atalım,ve düşmeyecek sallanacak kadar sıkı sıkı bağlayalım.Ağaç bizi istediğimiz yere kadar sallar,isterse feleğimizi ters çevirip düşmemizi de sağlar.Muhabbet ve sohbet böyledir.Ya mutlulukla yoluna devam edersin der,yada ne halin varsa gör.Kendi elinle mezarını kazdın der.Sonuçta pişman olmak için değil,çaba harcayıp pişman etmemeye çalışmaktır önemli mertebe.Muhabbet kadar sohbeti de ifade etmek güzel bir sevgidir.Sevgiyi saklamak zor aslında.Belki sevmek ve sevilmemeyi fark edememek ve anlayamamış olmak acıtıyor öfkelendiriyor.

Çokmu zor muhabbeti anlatmak?Muhabbet nasıl anlatılır?Bunu nasıl anlatacağını bilemediği için mi korkuyor sevgili muhabbetten?Muhabbet diyoruz da muhabbet nedir?Muhabbeti tanımak bilmek istemez miyiz?

isteriz elbette. Her yerde ve her zaman muhabbet ve sohbet kardeştir diyoruz.Muhabbetle sevgiyi yazdığımızda şiirlere kitaplara resimlere hatta duvarlara kaziyoruz.Sohbet ve muhabbet bunu anlayabilmek ve anlatabilmekten kaçıyoruz kimi zaman.Çünkü korkuyoruz görmekten acı çekmekten.

Mücadele etmek ister sevgi,Sevgisini gizlemeden,utanmadan haykırmaktır.Haykırırken etrafına zarar vermemektir.Sevgisi için mücadele eden,ederken de karşılık beklememek ister sevgi.

Can yücelin dediği gibi,sevgi affedebilmeyi içerir.Daha hoşgörülü olunur.Hem sevdiğine hem çevresine karşı insan daha bir affedicidir.Sevdikçe güzelleşir,güzelleştikçe daha bir sevecen olur.Kendine güven duyar,hayatının hiçbir alanında duymadığı kadar.Dünyayı yeniden keşfetmeye çalışır.Kötülükler yok olur.Hayatın anlamı sevgiyle muhabbetle daha bir başka hissedilir.

Bir önceki yazımız olan DÜNDEN BUGÜNE İLETİŞİM YOLLARI başlıklı makalemizde DÜNDEN BUGÜNE İLETİŞİM YOLLARI hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: Çiğdem

Görüntüleme: 89 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2019

Cevap bırakın