Muhabbet Sohbet


Muhabbet Sohbet Sabırlı olun,Zira bulutlar ağlamasa,yeşillikler nasıl gülebilir?Aceleci olmayın,maksada sabırla erişilir,acele iyi değil. Alelade otlar iki ay içinde,kırmızı gül ancak bir yılda yetişir.Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek,delice kaynayan dan daha lezzetlidir.Sizce arkadaşlar “Mevlana”Bu sözünde ne demek istemiştir?

Muhabbet aşk ile sevgiyle yapılır diyor.Muhabbet dediğin sadece konuşmak değildir,yeri geldiğinde susmaktır diyor.Sabırla en güzel yerlere ifşa edersen kendini diyor. Yeter ki sen sen ol,dilinden çıkanı kalbinle konuşmasını bil diyor.Sen diyor Akıllısın düşünerek hareket edersin diyor,peki ya diyor nefsimize yenilerek,en sevdiğini kırarsan,incitirsen o zaman ettiğin muhabbetin ne anlamı kalır be yürek diyor.

Hayat öyle çabuk akıp gidiyor ki bugün bu halimizle sevdiklerimize vakit ayıramazsak yarın kim bilir dünyanın hangi köşesinde ya da hangi durumda olacağız?Hala vakit ve fırsat varken onlardan biraz da sevdiklerimize ayırmamız gerekiyormuş demek gerekir.Hepimiz arkadaşlar yalnız ölmekten korkarız değil mi? Bir gün hayatımıza biri girsin beni tamamlasın,diye düşünürüz.Bugün varsak yarın öleceğimizi bilebilir miyiz?Tabi ki hayır arkadaşlar “Uyku hali Ölüm halidir” Bu yüzden sevdiğimiz insanla sanki bugün varız ama yarın olmayacağız gibi muhabbet edip konuşmalıyız.Sizce haksız mıyım.

Herkesin bildiği gibi dilin kemiği yoktur ama yine de bıçaktan derin yaralar bırakabilir.Hepimiz biliyoruz ki dil,sopa ve taş kadar canını acıtabilir insanın.Tür olarak büyük bir adım daha atalı yıllar oldu.Dijital çağa giden yolu açtık.Ama Akıllı cep telefonlarımız mobil sohbetle buluşunca internet telefonlara taşınınca biz insanlar bay bayan muhabbet sohbet eder olduk,herkes ile.Ama bu teknolojiler insanlar arasındaki bağlantıyı en üst seviyeye çıkarmak için bizlerle buluşmuştur. Muhabbettimiz, ailemizle olan saygı çerçevesinde nasıl hitap şeklindeyse bizlerde o şekilde tanıştığımız insanlarla o şekilde muhabbet edip diyalog kurmalıyız.

Bazen hasara yol açan sözler edebiliriz,Bazen öfke,bizi tüketebilir.Bazen anın gerginliği yüzünden yanlış sözler söyleyip sevdiğimiz insanın kalbini paramparça edebiliriz.Derler ya,bir gerginlik anında sessizliği seçmek,söylediğiniz şey yüzünden daha sonra yıllar boyu pişmanlık duymaktan iyidir.

Dilin muhabbet ederken can yakabileceğini biliyoruz ama aynı şekilde bilge sözler kadar iyileştirici cok az ilaç olduğu da bir gerçektir.Rahatlatan bir ses,teselli eden bir bakış,dinleyen bir kulak,ve kalpten gelen sözler.Arkadaşlar muhabbettimiz sohbetimiz insanlarla olan sohbetimizle nasıl olursa o kadar aşkla,sevgiyle,kaliteyle,bir ortam muhabbeti kurmuş oluruz unutmayalım olur mu..

Bir önceki yazımız olan HİNDİSTAN SOHBET başlıklı makalemizde Hindistan Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: Çiğdem

Görüntüleme: 103 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 13 Şubat 2019

Cevap bırakın