Amasya Sohbet


Değerli okuyucularımız şehirlerimizin,Mobil sohbet odalarından bahsetmeye devam etmekteyiz.

Amasya elmasıyla meşhur tabi ki Amasya sohbet şehrimizinde kendine has sohbet odaları açılmış, Amasya’lılarla konuşma,Hemşerileriyle buluşup iki muhabbetin belini kırmak isteyen,Amasyalılar,Amasya Sohbet odalarını açmıştır.

Amasya sohbetimizin şehrimizin hem sohbetinden hemde güzelliklerinden bağsedelim.Amasya ilimiz Orta Karadeniz bölümünün iç kısmında yer almaktadır.

Amasya ilimizin Nüfusu nedir?değil mi.Nüfus sayısı 321.977’dir.Herkezin Amasya sohbette ilkimi nasıldır diye merak eder,değilmi,sonuçta,elmasının bu kadar güzel olması hem insanların emeğinden hemde havasından toprağından kaynaklandığını bilmekteyiz.

Amasya ilimizin iklimi,yazları kara iklimi kadar kurak,karadeniz iklimi kadar yağışlı olmayan bir Amasya ilimizdir.Kışları ise,karadeniz iklimi kadar ılıman,kara iklimi kadar sert değildir.ilkbahar ise çok yağışlı olan bir ilimizdir.

Bu arada Okuyucularımız,Bilginiz gibi Amasya sohbet ilimizin ilçeleri,Hamamözü,Merzifon,Taşova,Gümüşhacıköy,Suluova,Göynücek olmak üzere 6 ilçesinden oluşmaktadır.

Amasya şehrimizin birde tabiki,unutmayalım,küçük bir not düşelim.Amasya ilimizin kendine has yöresel yemeklerinden de bağsetmiş olalım.

(Çatal,Helle,çorbası,Bakla dolması,Mumbar işkembe,Patlıcan çullaması,Keşkek,Bat yemeği,Ayva gallesi,Hasude tatlısı,Dene hasudesi,Kalburabastı,Elma tatlısı,Amasya çöreği,yemekleride yöreseldir.

Mesela Amasya ilimizin bilindik isimlerine de yer verelim.(Elif-Baysal)-(Muharrem-Gürses)-(Sezer-Akgül)-(Yakup-Yavru)-(Ayhan-Bozkurt)-(Fatoh-Koca)-(Serkan-Ercan)-(Samet-Keser)-(Devran-iskender)-(Sadun-Aksüt)-(Gamze-Yıldız)ve tabiki (Mert-Kılıç) gibi bilindik isimlerde yer almaktadır.

Amasya sohbet odalarında insanlar şehzadeler şehirlerinden gelmektedir.Amasya sohbet odalarında insanlar,padişahların heykelleri,ferhat ile şirinin dağlarından gelen insanlar vardır.

Amasya sohbet odalarına insanlar,Amasya da şenlik festivalleri,olan bir şehirden sevecen insanlar gelip sohbet ve muhabbet edip sizlerle olmaktadır.

Amasyalılar etsiz yemek yemeyen bir millettir.Amasya sohbet odalarında insanlar cömettirler,tokturlar,sizlerde Amasya sohbet odalarında bulunmak isterseniz,internet ağı üzerinden gelip sohbetlerine eşlik edebilirsiniz.

Saygıyla ve Sevgiyle EsenKalın..

Bir önceki yazımız olan Ağrı Sohbet başlıklı makalemizde Ağrı Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: Çiğdem

Görüntüleme: 86 defa

Kategori: Şehir Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 07 Mart 2019

Cevap bırakın