Toplumda Kadına Şiddet


3Og035

Günümüzde kadına ve çocuga şiddetin,tacizin,tecavüzün her türlü insanlık dışı şeylerin arttıgı bu günlerde ülkemizde toplumda kadına şiddete deginecegiz ve Türkiyemizdeki yaşanan Emine Bulut olayları veyahut geçmişteki Özgecan Aslan gibi olaylar oldu..

Kadına şiddetin önüne nasıl geçeriz? Her türlü zorbalıga nasıl dur deriz?

Öncelikle şunu demeliyim ki bunun icin herkes tabiri caizse ”kendi evinin önünü süpürmeli” aynasına bakmalıdır.. Bugün bu ülkede kadına çocuga şiddet oluyorsa sadece olay yasandıktan sonra tepki gösterip susuyoruz ve bir olay daha yasandı ve herkes İDAM dedi ve sustu.. İdamdan önce bu ülkede toplumu eğitmeliyiz..Yeni nesili eğitmeli,ögretmeli kültürlü,edepli nesiller yetistirmeliyiz..

Peki bunun için neler yapılmalı ? Kadına şiddete dur demek için hangi önlemler alınmalı

1)Alo imdat hattı tarzı ”155,112,110,156,” gibi telefonla kadınların arayabileceği ciddi bir kurum acılmalıdır.. Emniyet birimiyle iş birliginde olan bu kurum yalnızca kadınlara yönelik şiddet,taciz,tecavüz ihbarlarını dikkate almalı gereksiz aramalar şakalar,troll amaçlı arayanları devlet ciddi sekilde cezalandırılmalı Hukukta ise kadına cinayet ile eş suçtan sayılmalıdır.. Böylecelikle önemini anlamış olacağız ciddiyetin..

2)

resized e6735 9453c1dba669730 01

Hukuka değindik..Kanunlarda Kadın-Erkek eşitligini yıllarca kimilerine göre dengeleyemedik kimine göre dengeledik.. kimi nafakadan kimi boşanmadan yana Kadına sokaklarda şiddet,saldırı tespit edildigi takdirde..saldırıyı yapan kişinin sonucu ”ÖLÜM olmalıdır.”Diyeceğiz sonuç yine az önce ki ülkemizde zor olan kısım idama gelecek ve imkansız oldugunu bildigimiz için önerimiz belli.. Eger kadın yaşıyorsa o taciz anında veya yapmaya calısırken saldırı yaparken vs kadının onu orada öldürmeli nefsi müdafa hakkı verilmelidir..Kanunlarımızda nefsi müdafanın cezası olmamalıdır..

Peki bunca şeyi saydık 80 milyona her insana bireysel olarak düşen görev nedir? Öncelikle ne yazık ki halkımız sokak ortasında gündüz dahi olsa bir kadın dayak yese cogu görmezden gelip olayı umursamamak ister..bunun 2 nedeni var yol gene kanunlarımıza cıkıyor eger o olaya o esnada karısırsa kendisininde başı yanabilir kameralar ile tespit edildigi takdirde kişi tacize şiddete ugrayan kadını kurtarırsa o zalimden kişi ödüllendirilmelidir.

insan kaynaklari teorisi

3)

Yeni nesile değineceğim.. yeni nesil

ne yazık ki cinsel içerikli filmlere karşı acılan savaşta yetersiziz..

Vpn denilen uygulamaların hepsi kaldırılmalı Türkiyede indirilmesi yasaklanmalıdır..

10 yaştan 20 lere herkesin dilinde yeni nesil sohbet nudeler,vs bu tarz şeylerle genç cocukların tabiri caizse ”beyni yıkanıyor” Sosyal medyalarda şaka amaçlı yapılan şeyler.. İnternet üzerindeki her türlü toplumumuzda ahlak dısı buldugumuz şeyler yasaklanmalı kışkırtmayı yapan kişi veya kişiler ”Kadına şiddet suçundan” yargılanmalıdır.. ve Kadına şiddet her daim müebbet olmalıdır.

Bu şekil adımlar atarak en azından 1 kişi bile olsa gerek devlet gerek bizler toplumumuzdaki vatandaşlık vazifemizi yapmış oluruz.

Çocuklarımızın tabletleri telefonları kontrol edilmeli nereleri girdigi buna dair önlemler alınmalı genç yaşta ahlaklı nesiller yetiştirmeliyiz.

Toplum 5.0

4)

Benim için en özel ve en büyük önerilerimden biri olan ise ”Evlililik Ehliyetidir”

Hepimiz biliyoruz ki bundan 10 yıl önce hala devam eden erken evlilikler cocuk evlendirmeleri.. 18 yaş altı bir kız evleniyor günümüzdede azalmıs olsada ilerleyen yıllarda devam ediyor..

Toplumumuzda evlenmek istiyen her iki çiftde bir nevi psikolojik sınava kısa kolay sorular sorulmalıdır.. evliliklerinde yıllarca nikahlarda denilen ”bir mahsuru” gerçek bir şekilde arastırılmalıdır.. yok ise onayı alıp öyle evlenmelidir.Örnek misal 25 yaşındaki X ve Z çifti evlenecek birinin geçmişinde sicilinde uyusturucu gibi şey çıktı diyelim bu kisiler saglık kontrolü vesaire %50 onay ile izin verilmeli evleri devlet tarafından denetlenmeli saglıkları ortamları kontrol edilmelidir.Bu konu elbette genişletilebilir.

Boşanma durumlarında ise kadın erkek ayırmaksızın iki tarafada eşit kolaylıklar saglanmalıdır.Her Türk kadını her Türk kız çocugu genç yaşta lisede yada üniversitede temel dövüş/kendini koruma dersi almalı(zorunlu hale getirilmelidir)

Umarız ki ülkemiz zalimlerden kurtulur mutlu günler görür çevremizde şiddet gören kız/kadınlara yardım etmeli herkesin vatandaşlık görevi bilincinde olmalıdır.. umarız ki güzel Türkiyemiz’de yeni Özgecan Aslan,Emine Bulut katliamları gibi vakalar yaşanmaz..Sohbetiniz bol neşeniz daim olsun sağlıcakla.

Bir önceki yazımız olan BEDAVA SOHBET başlıklı makalemizde Beadava sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: Visne Zsohbet

Görüntüleme: 118 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 30 Ağustos 2019

1 Yorumlar
Zafer

Güzel bir makale olmuş, tebrik ederim...

Cevap bırakın