Mobil Sohbet Yazılı iletişim


Arapça edebiyat kökünden gelen sohbet ve muhabbet edebiyatla mobil sohbet odalarında birleşmiştir.Arabça-da mobil sohbet odalarında birden fazla”edep”türlü manalar vardır.Bunlar;iyi ahlâk,terbiye,nezaket,utanma,usül,kural vb. sohbet odalarında mobil cep telefonları ile buluşmuştur.Bunlar bizlere de geçmiştir.

Mobil sohbet odaları bağımlılık yaparak fikrini belirtmiş insanlara sohbetiyle edebiyle,asil duruşlarıyla,biz buradayız sözüne vurgun yapmıştır.Mobil sohbet ile mobil sohbet odalarına yüksek kültürde,geniş düşüncelere açık,felsefeyi kendine bir hayat yaşantısı sunan kişilere de rastlanmaktadır.Mobil sohbet odalarında toplumu kalkındırmak ve yüceltmek amacını taşıyan sohbet odaları edep dışı sohbeti bozacak insanların huzurunu yok edecek muhabbete yer vermemekte ve yapılmamaktadır.

Mobil sohbet odalarını yöneten ve yönetilenler,mobil sohbet ile mobil sohbet odalarına giriş yapan arkadaşlarımızın sohbet yerinde Ahlâksızlığın ve çirkinliğin yeri olmaması gerektiğini bilir,ve korur kollar sahip çıkar.Huzurunu bozacak aktivitelere yer vermemektedir.Mobil sohbet odalarında sohbet eden yetişkin insanlarımızın fikrine saygı duyularak söz hakkı tanımıştır.

Burada mobil ile mobil sohbet odalarının tarifinin görevi,öğreterek düşündürmektir.Söz gelişi mobil sohbet odalarının kavramınının binlerce tarihi ve tarifi yapılmıştır.Hepside doğru ya benzer niteliktedir.

Bütün bunlar mobil ile mobil sohbet odalarını”bir başka açıdan”görüşler olduğu için tarif edenin zevkine sohbet odalarının anlayışına göre değişebilir.Mobil sohbet odalarının da tarifi de böyledir.Mesela bir sözcük,onu şu cümleyle tanıtıyor.Mobil sohbet odaları,duygu,düşünce ve hayallerin söz ve yazı halinde güzel ve etkili bir şekilde sohbet etme farklı şehirlerden ülkelerden bay bayan tanışma ve sohbet etme sanatıdır,demiştir.

Bizde şöyle bir tarif yapabiliriz:Mobil sohbet odaları,bilgi,gözlem ve deneyiMlere dayalı duygular,düşünceler,hayaller yardımıyla güzel sohbet ve yazı yazma konuşma muhabbet etme öğretme,mobil sohbet odalarını bilgilere dayalı anlatma sanatıdır.

Bir önceki yazımız olan İSTANBUL SESLİ MOBİL SOHBET SİTESİ başlıklı makalemizde İSTANBUL SESLİ MOBİL SOHBET SİTESİ hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: Çiğdem

Görüntüleme: 83 defa

Kategori: Mobil Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2019

Cevap bırakın