Mobil Sohbet Cihazları ile İnternet Ağları


Mobil cihazları ile mobil sohbet sunucularına,giriş ve çıkış hızı,kullanıcılara,sayısına,kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişir. İnternet ağının gerçek hızı,çıkış ile ölçülür.Çıkış hızı da maksimum bant genişliği hızından daha küçüktür.Mobil cihazlar Pc (bilgisayar) wifi üzerinden bağlandığımız İnternet ağları vs. diyoruz.

mobil sohbet 3

Değerli okuyucular internet ağlarına daha açıklayıcı bir örnek verelim.

İnternet (bant) genişliğini bir şehrin su şebekesine benzetebilirsiniz.Şehrin merkezindeki su borularının kalınlığı 3m-ye kadar çıkarken,evimize gelen su borusunun kalınlığı 1,5 cm civarındadır.Borunun kalınlığı,taşıdığı su miktarıyla orantılıdır.Bu analojide internet genişliği borulara,borulardan akan su da transfer olan bilgilere benzer.Su şebekesi üzerinde suyun”leşini”yönlendiren “valfler,pompalar ve diğer elemanlar,ağ üzerinde veri trafiğini yöneten mobil ağ cihazlarına benzer.Suyun kesintisiz akması için su şebekesi üzerindeki cihazların tam fonksiyonel olması ve su borularının yeteri kalınlıkta olması gerekirken,veri trafiğinin hızlı ve kesintisiz olması için de ağ üzerindeki cihazların yeterince hızlı ve bant genişliğinin de büyük olması gerekir.

Mobil Sohbet 3
Mobil Sohbet Sitesi

Mobil ile bilgisayar ağları hızla gelişmeye başladı.Mobil sohbet odalarına giren insanlar,ağların hem kullanıcı sayısını hemde teknolojide önemli bir gelişmeye sahip olduğunu göstermiş oldu.

Mobil sohbet odalarında sohbet bilgilerini insanlara,insanlardaki bilgiyi ise,çevremize dünyamıza aktarır.Ve mobil sohbet odaları sohbet odasının akışını,ücretsiz internet ağı üzerinden,sohbete ve sohbet platformuna yansıtır.

Mobil Sohbet 1

ZSohbet.Net anahtar cihazı,temel olarak en çok yaygınlaşan,mobil sohbet ile insanların üstünden geçtiği olmazsa olmazımız köprüye benzer.

Mobil sohbet odaları,ücretsiz ağ trafiği ile yönetilir.Ücretsiz internet ağlarında,mobil cihazlarla sohbet mobil odalarına bilgilerini sohbetleri transfer etmek için en iyi yolu hesaplayan,mobil odalarının trafiğini yönlendirebilen cihazlara ihtiyac duyurulur.Akıllı mobil cep telefonları gibi. Bu tür işlevlere yarayan cihazlara ise”yönlendirici”mobil cep telefonları cihazları denir.

mobil sohbet 10

Mobil cihazlarla mobil sohbet odalarını yönlendiren katmanlar,yönetici insanlarının,sohbet odalarındaki izinlerini,yada kurallarına doğru şekilde uyulmasına,internet ağının güvenliği açısından insanlarada yasıtmış olur.

Değerli okuyucular;mobil sohbetlerde sohbet ederken,insanları gerçekten anlamak,yapabileceğiniz en önemli yatırımdır.”Wolfgang Van Goethe” bir sözünde demişki,Göğün her yerde mavi olduğunu anlamak için,dünyayı dolaşmanız gerekmez.

Bir önceki yazımız olan Mobil Sohbet Girişi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yazar: Çiğdem

Görüntüleme: 66 defa

Kategori: Mobil Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 01 Mart 2019

Cevap bırakın