Gerçek Sohbetten Esinlenen Çevrimiçi Canlı Sohbet Odaları


Gerçek sohbetten esinlenen çevrimiçi canlı sohbet odaları arıyorsanız, o zaman bu makalemiz tam size göre diyebiliriz.Diğer insan etkileşimi biçimleriyle karşılaştırıldığında, çevrimiçi sosyal ağ gerçekten o kadar da sosyal değildir.

İnsanlar günün çeşitli saatlerinde birbirlerinin MySpace sayfalarını ve Facebook profillerini ziyaret ederek dijital ortamda mesaj gönderip e-posta gönderiyor. Herkesin farklı bir zamanda ortaya çıkartıp, buzdolabına sarı bir Post-it notu attığı sonsuz bir parti gibi.

Şimdi, Silikon Vadisi şirketlerinin yeni dalgası, canlı sohbet odaları ile sosyalleşmeyi, teknoloji uzmanlarının deyişiyle, aşırı eşzamansız büyüyen bir ortama geri getiriyor.

Menlo Park, California merkezli bir start-up olan Vivaty, insanların İnternet zamanlarının çoğunu geçirdikleri sitelerdeki Web sayfalarına ve sosyal ağ profillerine ekleyebilecekleri 3 boyutlu sanal sohbet odaları yaratıyor.

Canli Sohbet
Canlı Sohbet Odaları

Canlı Sohbet Odaları

Şirket, teknolojisi üzerinde üç yıldır sessizce çalışıyor ve bu yaz daha geniş bir tanıtım öncesinde bu hafta Facebook’ta özel bir test dönemine başlayacak. Blue-chip risk sermayesi şirketleri Kleiner, Perkins Caufield & Byers ve Mohr Davidow Ventures tarafından desteklenmektedir.

Vivaty, düz bir profil sayfasını üç boyutlu bir canlı sohbet odasına dönüştürür. Kullanıcılar, olağanüstü yakışıklı avatarlar listesinden kendilerini temsil edecek karakterleri seçerler ?? böyle bir hizmet için bir gereklilik ?? ve gotik bir şehir deposu veya sahil villası gibi bir düzine ortamdan birine ilerleyin.

Video oyunu benzeri bir hassasiyetle, duvarlardan sarkan Facebook fotoğraflarını ve geniş ekran TV’de oynatılan bir YouTube videosunu içerebilen bu sanal alanda gezinebilirler. En fazla 15 kişi, metin tabanlı canlı sosyalleşme için avatarları seçebilir ve aynı odaya aynı anda girebilir.

Çevrim İçi Canlı Sohbet

Vivaty’nin CEO’su ve büyük oyun yapımcısı Electronic Arts’ın eski başkan yardımcısı Keith McCurdy, “Web’deki tüm içeriğinizi alıp görsel olarak daha sürükleyici, hızlı bir deneyime taşımak istiyoruz” dedi.

Second Life gibi benzer çevrimiçi hizmetler ve World of Warcraft gibi oyunlar yıllardır var. Ancak bir Web tarayıcısı aracılığıyla erişilemezler. Bunun yerine, tatmin edici bir anında deneyim için kullanıcıların büyük ve hantal programlar yüklemelerini ve bol miktarda İnternet bant genişliğine sahip olmalarını gerektirirler.

Vivaty sohbet odaları ise Web’e dağılmış olacak. Bir kullanıcı, HTML kodunun gömülebildiği her yerde mevcut bir Vivaty sanal ortamını yapıştırabilir veya benzersiz bir tane oluşturabilir. Şirket, kısmen, şirketlerin dekoru ve pazarlama mesajlarını kontrol edebilecekleri kendi web sitelerinde kendi sanal odalarını başlatmalarına izin vererek para kazanmayı planlıyor.

Vivaty’nin teknolojisi ve iş planı benzersiz olabilir, ancak genel amacı benzersiz değildir. Diğer “canlı Web” şirketlerinin arkasındaki girişimciler ve yatırımcılar, çoğu Web sitesindeki aralıklı sosyalleşmenin, insanları bir zamanlar kasaba meydanına sürükleyen ve şimdi onları Super Bowl’u veya Battlestar Galactica’nın son bölümü.

Risk sermayesi şirketi Sequoia Capital’in ortağı Roelof Botha, “Bu silolu, bire bir iletişim çağında birçok temel insan iletişim ihtiyacı kayboldu” dedi. “Günün sonunda, biz sosyal bir türüz.”

Cevrimici Sohbet
Canlı Sohbet

Sosyal Ağlar Üzerinden Canlı Sohbet

YouTube’un ilk destekçilerinden biri olan Bay Botha, insanların Web’de yüz yüze görüntülü sohbetler yapmalarını sağlayan TokBox ve iki yıllık Meebo gibi canlı Web şirketlerinin arkasında. Geçen yıl Web’e yeni nesil ağ bağlantılı sohbet odalarını tanıtan eski Web mesajlaşma şirketi.

Sohbet odaları, CompuServe ve America Online gibi erken hizmetlerin kullanıcıları için çevrimiçi deneyimin ayrılmaz bir parçasıydı. “Bekar ve Bakıyor” gibi isimlerle karakterize edilenler, genellikle gürültülü bir kaosa dönüştü.

Web teknolojisinin ilk dalgası, bu asi konuşmaların yok olmaya yakın olmasına yardımcı oldu. Web’in statik sayfaları, onu hızlı ateşleme, canlı iletişim için yetersiz hale getirdi. Canlı sohbet, anlık mesajlaşma programları gibi ayrı yazılım araçlarına devredildi.

Daha yeni Web programlama araçları, Web sayfalarındaki güncellemeler için esneklik sağlar. Ancak şimdi yeni bir sorun var: İnternet kullanıcıları, milyonlarca Web sitesine, bloglara ve çeşitli sosyal ağlara ince bir şekilde yayılıyor.

Geçen yıl, Meebo’nun CEO’su Seth Sternberg ?? kim gençken America Online için sohbet odası moderatörüydü? Vivaty’nin karikatür manzarasının bir tür 2 boyutlu versiyonu olan Meebo Rooms’u tanıttı.

Meebo Rooms, birden fazla Web sitesinde aynı kalabalığa ev sahipliği yapabilir. Örneğin, herhangi bir zamanda, “Big Brother After Dark” adlı Showtime programı için Meebo Room’da konuşan yaklaşık 100 kişi var. Bunların yarısı Showtime’ın sitesinden girebilirken, diğer yarısı MySpace’deki hayran sayfalarından katılabilir. Ama hepsi bir canlı konuşma yürütür.

Bay Sternberg, yeni canlı sohbetlerinde diyaloğun, devriye gezdiği eski AOL sohbetlerinden daha temiz olduğunu iddia ediyor. “Sohbet odaları bağlamlı bir siteye yerleştirildiğinde ve herkes konuyla ilgilendikleri için orada olduğunda, sohbet iyidir” dedi.

Diğer yeni canlı hizmetler hızla ortaya çıkıyor. Bu ay Facebook, canlı sohbet özelliğini tanıtacağını söyledi. Yahoo ve Kyte, Ustream.TV ve Justin.TV gibi start-up’lardan canlı video akışı hizmetleri de çoğalıyor. Bu şirketler canlı sohbet özelliklerini de içerir, böylece kullanıcılar ne izlediklerini gerçek zamanlı olarak tartışabilirler.

Vivaty’den Bay McCurdy, bu canlı hizmetlerin nesiller arası ayrımın ötesine geçmesini beklemediğini söyledi. Daha genç video oyunu neslinin “temas için daha fazla özlem duyduğunu” söyledi. “Bilgisayarlarını duygusal deneyimler için kullanıyorlar ve bir video oyunu deneyimi, mavi beyaz bir Facebook sayfasına bakmaktan daha duygusal.”

Bir başka sohbet makalemizde görüşmek üzere esen kalın…

Bir önceki yazımız olan Global Sohbet Odaları başlıklı makalemizde global sohbet, Global Sohbet Odaları ve Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: UzmanYazar

Görüntüleme: 105 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 27 Haziran 2021

Cevap bırakın