Dondurma Kilo Aldırır Mı?


Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Dondurma deyince aklımıza ilk gelen sıcak yaz mevsiminin başlangıcıdır. Serinletici özelliği ve tadıyla 7’den 70’ hepimizin severek tükettiği bir gıda olan Dondurma kilo aldırır mı? Dondurma sağlığa zararlı mı? Dondurma kaç kalori? diyerek merak ederiz kimi zaman.

Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Zayıflamak isteyen ve bu nedenle çeşitli diyet listeleri uygulayanların ya da aşırı kilo problemi olanların en sık araştırdığı konuların başında gelen bu soruların cevabını detaylı olarak araştırdık ve bu yazımızı sizler için hazırladık.

Tercihinize ve damak zevkinize göre çok farklı lezzetlerde dondurma çeşidi olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Çok severek tüketilen bu tatlı besin türünü sade (vanilyalı), kakaolu (çikolatalı), karamelli, limonlu, çilekli, böğürtlenli, ahududulu, portakallı, muzlu, kivili, vişneli, ananaslı, incirli, kestaneli, kavunlu gibi sıralamak mümkündür.

Dondurma üretiminde kullanılan malzemelerin başında besleyici değeri çok yüksek olan süt gelir. Daha sonrasında içine ilave edilen şeker veya suni tatlandırıcılar, nişasta gibi kıvam artırıcılar, farklı aromalar, meyve suları ya da ekstreleri, karamel, bal, çikolata gibi enerji miktarı yüksek gıdalar ilave edilir. Dolayısıyla dondurmanın kalori miktarı da yükselir.

Hafta da 2 günü geçmemek şartıyla dondurma yemenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalarla tüm dünyada kanıtlanmıştır. Dondurma tüketirken bazı ayrıntılara dikkat ederseniz Dondurma şişmanlatır mı? Diye endişelenmenize hiç gerek yok çünkü formunuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Bir dondurma külahı yaklaşık 20-25 kaloridir. Külahınızın üzerine ilave ettirdiğiniz 2 top dondurma 100 grama kadardır. Dondurma çeşitleri yapımında kullanılan malzemelere göre 150 ile 250 kalori arasında değişiklik gösterir. Ayrıca dondurmanın lezzetini artırmak için üzerine ilave edilen çikolata veya karamel sosları ya da ceviz, fındık, fıstık, Antep fıstığı, Hindistan cevizi ile renkli şekerler sayesinde kalori miktarı daha da yükseltecektir.

Dondurma Zayıflatır Mı?

Diyet yapıyorsanız veya hızlı kilo alıyorsanız dondurma tüketim öğünlerinizi ve miktarınızı dikkatli ayarlamanız gerekecektir. Dondurma zayıflatır mı? Sorusunu cevaplayabilmek için doğru zaman ve belirli ölçülerde yendiği takdirde ‘evet’ diyebiliriz. İstenmeyen kilo problemleri yaşıyorsanız ve çabuk kilo verdiren sıkı diyetlerden birini uyguluyorsanız bu konu daha da önemli; çok aç karnına ya da ana öğün beslenmelerinizin hemen arkasından dondurma tüketmeyin. Açken tatlı gıdaları almak tansiyon, kolesterol ve kan şekerinizde denge bozukluğu (değerlerde ani iniş ve çıkışlar) yaşamanıza sebebiyet verir. Vücutta bozulan bu denge sık acıkma ve sürekli açlık hissetmenizin önünü açar. Yemek öğününün hemen ardından dondurma yemek ise vücudunuzda şeker birikimine ve fazla şekerin karaciğerde depolanmasına sonra da yağa dönüşerek istenmeyen kilolara neden olacaktır. Dondurma yedikten sonra ise uyguladığınız diyet programının bir parçası olan, bir sonraki ara öğünü iptal etmeniz yerinde olacaktır. Özellikle ara öğün listenizde yer alan yoğurt, süt, ayran, peynir ve tereyağı gibi gıdaları ikinci bir ara öğün vaktine ertelemeniz sizin yararınızadır. Dondurma yendikten sonra ise mutlaka bir bardak ılık su içmeniz vücudunuzda biriken yağları ve fazla kaloriyi yakmanızı hızlandıracaktır.

Dondurmanın Kalorisi Ne Kadar?

Tüm dünyada ve ülkemizde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kişi başına düşen yıllık ortalama Dondurma Tüketim Mikatarı bakımından oldukça gerilerdeyiz. ABD’de yaklaşık 25 litre, Avrupa’da ise 15 litre civarında olan istatistiksel veriler, Türkiye bu miktarın 2 litrenin üzerine çıkmadığını gösteriyor. Az dondurma tüketen bir ülke olmamızın başında, Dondurma Hasta Eder mi? Endişesinin toplumumuzda hâkim olması geliyor. Hem serinlemek amacıyla hem de çok severek tükettiğimiz dondurmanın besin değerinin yüksek olması üretiminde kullanılan gıdaların; protein, karbonhidrat, yağ, lif, A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum ve potasyum gibi organizmamız için faydalı olan maddeleri yeterli oranda barındırmasıdır. Pekiyi gelelim çeşitlerine göre Dondurmanın kalorisi ne kadar? Şöyle bir göz atalım.

 • Sade dondurma: 235 kalori,
 • Kakaolu dondurma: 216 kalori,
 • Çikolatalı dondurma: 220 kalori,
 • Çilekli dondurma: 180 kalori,
 • Vişneli dondurma: 210 kalori,
 • Limonlu dondurma: 160 kalori,
 • Muzlu dondurma: 225 kalori,
 • Kivili dondurma: 200 kalori,
 • Böğürtlenli dondurma: 174 kalori,
 • Kavunlu dondurma: 165 kalori,
 • Karamelli dondurma: 265 kalori,
 • İncirli dondurma: 230 kalori,
 • Kestaneli dondurma: 255 kalori,
 • Ananaslı dondurma: 200 kalori,
 • Portakallı dondurma: 190 kalori,

Yukarıda liste halinde verdiğimiz ve merak edilen Dondurma kalori miktarı rakamları 2 top dondurma esas alınarak hesaplanmış verilerdir. Toplam kalori hesaplaması yaparken külahın kalorisi ve dondurmanın üzerine ilave edilen besinlerin de kalorisi tekrar dikkate alınmalıdır. Her gıda gibi dondurma tüketiminin zamanı ve miktarı doğru ayarlandığında kilo alma sorunu yaşamazsınız. Ayrıca uyguladığınız diyet programınız varsa kendinizi ödüllendirirken, kuralları da çiğnememiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Sohbet Odaları başlıklı makalemizde chat, Sohbet ve Sohbet Odalari hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazar: UzmanYazar

Görüntüleme: 142 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2018

4 Yorumlar
Zafer

Mükemmel bir konu olmuş çok faydalı ve açıklayıcı bir dilde yazmışsınız. Zsohbet sitesinin bir kullanıcısı olarak bu tür konuları sitenizde büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Emeğinize kaleminize sağlık iyiki varsın ZSohbet.Net ...

canan vera

neler varmis alt tarafı dondurma dyip yiyorduk:)

Hero

Faydalı bir konu olmuş ellerinize emeklerinize sağlık.

Unnamed

Teşekkür ederim paylaştığınız makaleyi bizlere sunduğunuz için bizi haberdar ettiniz . Bundan sonra Dondurma yemeyeceğim :DD:

Cevap bırakın