Ana Sayfa > oyun saglik > Venöz (toplardamar) Yetmezliği Nedir? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)

Venöz (toplardamar) Yetmezliği Nedir? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)

Adres: A.ü.tıp Fak.gnl.cer.anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
muayenehane:tunalı Hilmi Caddesi, Çelikler İşmerkezi, No 91/109 06700 Kavaklıdere, Ankara
telefon: 0(312) 468 1419
fax: 0(312) 468 1420
e-mail: İletisim@cuneytkoksoy.com
https://www.facebook.com/drcuneytkoksoy
venöz (toplardamar) Yetmezlik Nedir?
normalde Toplardamarlar Bacaklardaki Oksijeni Azalmış Olan Kanı Kalbe Getiren Damarlardır. Ayakta Dururken Kanın Bacaklardan Kalbe Pompalanması Baldır Ve Ayaktaki Adaleler Aracılığı İle Gerçekleşir. Yaş İlerlediğinde Ya Da Çeşitli Hastalıkların Etkisi İle Toplardamarlar Zayıflar. Toplardamarlar Zayıflayıp Gevşedikçe Kanı Kalbe Gönderme Görevi Bozulmaya Ve Kan Bacaklarda Birikmeye Başlar. Bacakta Toplardamarlar İçinde Basıncın Artması Temel Sorun Olup, Zamanla Bacaklarda Varisler, Şişme Ve Deri Değişiklikleri Ve Yaralar (venöz Ülser) Görülmeye Başlar. Yıllarca Süren Bu Olay Kronik (süreğen) Venöz (toplardamar) Yetmezliği Olarak Adlandırılır.
venöz Yetmezlik Nasıl Gelişir?
toplardamar Yetmezliği Yani Bacaktaki Toplardamarlar İçindeki Kan Basıncının Artması Toplardamar Anatomisi Temelinde Şu Şekilde İfade Edilebilir: Bacaklarda Kirli Kanı (oksijeni Kullanılmış Olan) Getiren Ve Birbiri İle Bağlantılı Yüzeyel Ve Derin (adalelerin İçinde Atar Damarlara Paralele Giden) Olmak Üzere İki Toplardamar Sistemi Bulunur. Ayakta Dururken Toplardamarlar İçinde Kanın Yerçekiminin Etkisi İle Aşağılara Yani Ayaklara Geri Akma Eğilimindedir. Ancak Toplardamarların İçinde Sadece Bir Yöne (kalbe Doğru) Açılan Kapaklar Bu Geri Akışa Engel Olurlar. Bu Sayede Yürürken Baldırdaki Adale Pompası İle Yukarı Doğru Fırlatılan Kan, Toplardamarların Kapakları İle Yukarda Tutulup Aşağı Geri Akmaları Engellenir. Ancak Toplardamarlardaki Kapaklar Bozulduğunda Kan Tutulamayıp Aşağı Doğru Akmaya Ve Böylece Ayaklarda Kanın Sürekli Birikmesine Ve Sonuçta Da Kronik Venöz Yetmezliğe Neden Olur. Bu Şekilde Toplardamar Kapak Hastalığı Kronik Venöz Yetmezliğin En Önde Gelen Nedenleri Arasındadır.
diğer Bir Neden İse Toplardamarlar İçinde Pıhtı Oluşup (derin Ven Trombozu) Damarların Tıkanması Yada Kapakçıklarının Bozulmasıdır. Pıhtı Zaman İçinde Erise Bile –çoğu Kez Tam Olarak Erimez- Damarın İçinde Engeller, Darlıklar Oluşmasına Ve Kapakların Bozulmasına Yol Açar. Bu Şekilde Gelişen Toplardamar Tıkanıklığı Sonucunda Yıllar Sonra Giderek Artan Bir Şekilde Bacaklardan Dönmesi Gereken Toplardamar Kanının Akışı Engellenip, Damarlar İçinde Kan Göllenmeye Ve Basıncı Artmaya Başlar. Bu Durum Toplardamarlardaki Yüksek Kan Basıncının Dokulara Zarar Vermesi Sonucunda Toplardamar Yetmezliği Gelişir.
toplardamar Yetmezliğinin Daha Az Sıklıkla Karşılaşılan Diğer Nedenleri İse Bacak Kaslarındaki Zayıflık, Çeşitli Nedenlerle Toplardamar Ve Atardamar Arasında Bağlantıların Oluşup Kan Akımının Artması, Toplardamarların Çeşitli Nedenlerle Genişlemesi Sayılabilir.
venöz Yetmezlik Belirtileri
özellikle Uzun Süre Ayakta Kalındığında Bacaklarda Şişme
bacaklarda Acı Ve Yorgunluk
yeni Varis Oluşumları
özellikle Bilek Hizasında Bacakların Derisinin Renginin Kırmızı-kahverengine Dönmesi
derinin Kösele Gibi Kalınlaşması
ayak Ve Bacak Derisinde Kaşıntı
bacaklarda Yara (venöz Ülser) Açılması. Bu Yaraların Aylarca Kapanmaması

Bir önceki yazımız olan Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? (Prof.Dr. Cüneyt Köksoy) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Venöz (toplardamar) Yetmezliği Nedir? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)