Ana Sayfa > oyun saglik > Toplardamarlarda Oluşan Pıhtının Tedavisi Nasıl Yapılır? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)

Toplardamarlarda Oluşan Pıhtının Tedavisi Nasıl Yapılır? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)

Adres: A.ü.tıp Fak.gnl.cer.anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
muayenehane:tunalı Hilmi Caddesi, Çelikler İşmerkezi, No 91/109 06700 Kavaklıdere, Ankara
telefon: 0(312) 468 1419
fax: 0(312) 468 1420
e-mail: İletisim@cuneytkoksoy.com
https://www.facebook.com/drcuneytkoksoy
toplardamar Tıkanıklıkları(posttrombotik Sendrom)
toplardamar Tıkanıklığı Nedir?
toplardamar Tıkanıklığı Ve Tıptaki Adı İle Posttrombotik Sendrom Genel Olarak Toplardamarların Pıhtı İle Tıkanması, Pıhtının Zamanla Tam Olarak İyileşmeyip Damarı Daraltması, Kapaklarının Bozulması Ya Da Toplardamarların Dokular Arasında Sıkışması Sonucunda Toplardamar Kanının İletiminin Engellenip Bacaklarda Birikmesine Bağlı Gelişen Bir Hastalıklar Bütünüdür. Toplardamarlar İçinde Pıhtı Oluştuğunda (akut Derin Ven Trombozu=dvt) Kan Akımı Engelleneceği İçin Kan Bacaklarda Birikir Ve Bacak Aniden Ağrılı, Şiş, Mor Hale Gelir Ve Bu Durumun Hafiflemesi Aylar Sürebilir. Toplardamarlarda Bir Kez Pıhtı Oluştuktan Sonra, Pıhtı Tam Olarak Ortadan Kalkıp Damar Normale Dönmez Ve Bacaktaki Kanın Kalbe Dönüşüne Sürekli Engel Olduğu İçin Zamanla Kılcal Damar Çatlamasından Varislere, Bacakta Şişmeden Yara Oluşumuna Kadar Bir Çok Şikayet İle Karakterize Toplardamar (venöz) Yetmezliği Gelişir. Dvt Geçiren Hastaların P Sinde 2 Yıl İçinde Posttrombotik Sendrom Belirtileri Başlar. Burada Artık Pıhtı Damar İçerisinde Bir Nedbe Dokusuna Dönüşmüş, Kapaklar Bozulmuş Ve Kan Akışı Engellenmekte Ve Kan Geri Kaçmaktadır. Toplardamar Yetmezliğinde Temelde Olan Olay Toplardamarlar İçinde Biriken Kanın Bacak Dokusuna Zarar Vermesidir.
toplardamar Tıkanıklığı Nasıl Teşhis Edilir?
tanı
hastanın Şikayetlerinin Doktor Tarafından Dinlenmesi Ve Muayenesi İle Toplardamar Tıkanıklığı Ve Buna Bağlı Toplardamar Yetmezliğinden Şüphe Edilebilir. Ancak Tıkanıklığı Tam Olarak Teşhis Edebilmek Ve Tıkalı Olan Damarı Belirleyebilmek İçin İleri Görüntüleme Tetkiklerine İhtiyaç Vardır. Bu Amaçla Tanı Ve Tedaviyi Planlamada Kullanılan En Kolay Yöntem Renkli Doppler Ultrasonografidir. Ultrasonografi Hem Damarları Hem De Damar İçindeki Kanın Akım Yönünü Ve Damarların Tıkalı Olup Olmadığını Yada Açıksa Ne Oranda Açık Olduğunu Gösteren Değerli Bir Tanı Yöntemidir. İnceleme Ağrısız Olup, Yaklaşık 30 Dk Sürer. Toplardamar Tıkanıklığının Diğer Önemli Bir Nedeni Olan Karın İçindeki Toplardamarlardaki Darlık Ve Tıkanıklıklar Renkli Doppler Ultrasonografi İle Belirlenebilmekle Beraber, En İyi Bilgisayarlı Tomografik Venografi, Mr Venografi Ve Toplardamarların Anjiosu Olan Venografi İle Değerlendirilebilir.
bilgisayarlı Tomografi: Karın İçi Organları Ve Beraberinde Toplardamarlar, Rahatlıkla Görüntülenebilir. İnceleme Bir İlacın Damardan Verilmesi Esnasında Tomografi Cihazının Hızlı Bir Şekilde Görüntü Alması İle Gerçekleşir.
kullanılan İlaca Karşı Allerji Ve Özellikle Böbrek Hastalarında Böbrek Fonksiyonlarında Bozulma Gelişebilir. Ayrıca Bilgisayarlı Tomografinin Önemli Oranda Radyasyon Riski Olduğu İçin Gebe Ve Gebelik Şüphesi Olanlarda Kullanılmaz.
manyetik Rezonans Görüntüleme (mrı): Radyasyon Ve Çoğu Kez İlaç Kullanılmadan Karın İçi Organları Ve Toplardamarlarının Görüntülenmesini Sağlar. Çok İyi Görüntü Verdiği İçin Çoğu Kez Ultrasonografiden Sonra İstenecek Olan Bir İncelemedir. Yaklaşık 15 Dk Surer.

Bir önceki yazımız olan Sahurda ve İftarda Ne Yemeli? başlıklı makalemizde iftar, ramazan ve Sağlık Videoları hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler: ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Toplardamarlarda Oluşan Pıhtının Tedavisi Nasıl Yapılır? (prof.dr. Cüneyt Köksoy)