Ana Sayfa > amator > Solist: ECE DEMİRCİ MEHMET EFE Piyanist:Yakartepe AYDIN NAZİLLİ Ege Zeybek Folklor Türküleri Halk

Solist: ECE DEMİRCİ MEHMET EFE Piyanist:Yakartepe AYDIN NAZİLLİ Ege Zeybek Folklor Türküleri Halk

Piyano Senfonik Türkü Söyleyen:ECE Demirci Mehmet Efe Zeybek AYDIN NAZİLLİ Halk oyunu Yöre Koro Ses Halay Folklor Bedava Vikipedi TR Türkü Piyano Ünlü Klip Remiks Eser Yöre Efe Zeybek Aydın notası GÜNEŞ YAKARTEPE ” Demirci Mehmet Efe Zeybek Aydın Nazilli” Eserinin Eşlik Çok sesli (Senfoni) Nota ve armonilerini yazdı, Piyano ile İçra etti ve Söyledi. Vokalist ECE YILDIRIM Sesi ile Ona Vokal yaptı.
eser ezgi devlet opera Senfoni Orkestra Piyano Armoni Nota Eşlik Yakartepe Piyano Senfonik Saz piyanist ak
Demirci de Mehmet Efem de geliyor açılsın yollar
Sıralanmışta koç yiğitler kaçılsın dağlar
Yürü bre Demirci de Mehmet Efem dağlar yürüsün
Hainleri düşmanları korkuda bürüsün
Böylesi yürek, nasip olmaz olmaz her kul’a
Karıncalı dağlarda neler söyler bir gelse dile
Nazillinin dağlarıda neler söyler bir gelse dile
Yürü bre Demirci de Mehmet Efem dağlar yürüsün
Hainleri düşmanları korkuda bürüsün
Bas mavzerin tetiğine de cihan titresin
Düşmesin türküm dillerden namım bitmesin
Yürü bre Demirci de Mehmet Efem dağlar yürüsün
Hainleri düşmanları korkuda bürüsün
Demirci Mehmet Efe (Söz)
Tencerem dolu ayran
Ben gezerim seyran seyran
Demir arkadaşı
Ödemişli Kör Bayram
Bayram aman değil mi
Demircioğlu ceylan değil mi
Atın boynunda kayış
Atın önünden savuş
Canın kavga istiyorsa
Git Demircioğlu’na kavuş
Kal’a yaptım hanoldu
Demircioğlu Avrupa’ya şan oldu
Ödemiş’i bastılar
Çalıyı mavzer astılar
Demirci’nin kamasından
Yunanlılar kaçtılar
Tabancamın demiri
Kostak Adile’m bu da Allah emri
Ödemiş kavakları
Dökülür yaprakları
Bize de derler Demircioğlu
Yıkarız konakları
Dağlar dumansız
Demircioğlu dinsiz imansız
Alçak yüksek yüksek tepeler
Kulağında elmas küpeler
Çam dibinde yaslanıyor
Eli mavzerli çeteler
Kal’a yaptım hanoldu
Demircioğlu Avrupa’ya sanoldu
Kaynak: Anonim
Yöre: Ödemiş
Notasi: Demirci Mehmet Efe
Şarkının doğruluğunu nasıl değerlendir
100 Daha önce 1 değerlendirme yapılmış
Etiketler: Demirci Mehmet Efe dinle, Demirci Mehmet Efe indir, Demirci Mehmet Efe akorları, Demirci Mehmet Efe sözleri, Demirci Mehmet Efe izle, Demirci Mehmet Efe şarkı sözü, Halk Türküsü dinle, Halk Türküsü akorları, Halk Türküsü sözleri, Halk Türküsü şarkıları, Halk Türküsü şarkı sözleri, Halk Türküsü klipleri, Halk Türküsü izle, Halk Türküsü Demirci Mehmet Efe
Piyano Senfonik Türkü Söyleyen:ECE Demirci Mehmet Efe Zeybek AYDIN NAZİLLİ Halk oyunu Yöre Koro Ses Halay Folklor Bedava Vikipedi TR Türkü Piyano Ünlü Klip Remiks Eser Yöre Efe Zeybek Aydın nota Türk Söz Lirik Ün Kılip OyunHavası izmir Hikaye Video Sanatçı MakaleTürkü Dinle ana sayfa gönül verenler bağlama Ana Menu Soru Eser Senfoni bölgesi isimlerı neler Hava Senfoni Çok Sesli Bedava Türkü Piyano Ünlü Klip Remiks Eser Resital İsimleri Nelerdir Listesi Konu Bilgisi Etiketler Yeni Konular Benzer Konular Şans Dene İletişim Kaynak
Demirci Mehmet Efe
1885-1959 yılları arasında yaşayan Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe’yle birlikte Kurtuluş Savaşı sırasında Ege yöresinde büyük yararlar göstermiş en ünlü Efelerdendir.
Türk Ansiklopedisi’nde Demirci Efe’yle ilgili şu bilgiler veriliyor:
“İstiklal Harbinde yararlığı görülen efelerden biri. Nazilli ilçesinin Piribeyli köyündendir. Efe olmadan demircilik yapardı. Bunun için Demirci sanı ile ün yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında kendisine karşı yapılan onur kırıcı bir işten dolayı kaçmış, köyüne dönerek zeybek olmuş, dağa çıkmıştır.
Alayını kurmaya başladı. 10 Temmuz’da Aydın’ın doğusundaki Umurlu’ya gelerek Cephe Komutanı Binbaşı İsmail Hakkı Bey’in komutasına girdi. Burada asker toplayarak alayının gücünü artırdı, daha bir çok efeler de onun emrine girdiler. Böylece Demirci Efe kuvvetleri önemli bir birlik oldu. 16 Temmuzda düşman elinde bulunan Aydın’a bir saldırıda bulundu, üstün ateş karşısında ilerleyemedi. Bundan yararlanmak isteyen Yunan kuvvetleri karşı saldırıya geçtilerse de başarı sağlayamadılar. Bundan sonra yapılan Fata, Adagide baskınlarında düşman perişan bir duruma sokuldu.
Para toplamak üzere Denizli’ye gönderdiği Söke’li Ali Efe’nin öldürülmesi ve adamlarının şehirden kovulması üzerine, Demirci Efe, Denizli’yi basarak, kendisini karşılamaya çıkan memurları hemen öldürttü. Ali Efe’nin ölümünden sorumlu tuttuğu yüz kadar kişiyi de kurşuna dizdi, şehri yakacağını bilirdi. Bu kararından güçlükle vazgeçirildi. Bu olaydan sonra ünü her yerde yayıldı. Emrinde bulunan 10 bin kişiyle Aydın cephesinde düşman saldırılarını durdurmada başarı sağladı. 5 Ekim 1919’da Aydın Cephesi Umum Kuva-yi Milliye Komutanı oldu. (…)”
Demirci Efe, bu görevden sonra da mücadeleye devam ediyor. Savaştan sonra köyüne çekiliyor ve ölünceye kadar köyünde yaşıyor.
Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe ve daha birçok efe Kurtuluş Savaşı’nın Ege cephesinde, Gizik Duran gibiler Toros cephesinde, Karayılan ve arkadaşları ise Antep yöresinde doğrudan görev almışlardır. Bu örnekler, erdemli eşkıyaların toplumun çıkarlarına uygun gördükleri bir eylemde rahatlıkla görev alabileceklerinin açık örnekleridir.
Kaynak: Öyküleriyle Halk Türküleri (Notalı) – Hamdi Tanses
Türkünün Sözleri Anonim Ödemiş
Türk Söz Lirik Ün Kılip OyunHavası izmir Hikaye Video Sanat
Solist: ECE DEMİRCİ MEHMET EFE Piyanist:Yakartepe AYDIN NAZİLLİ Efe Zeybek Folklor Türküleri Halk oyunu nasıl oynanır Oyna Dügün Miili kahraman Yöre Koro Ses Halay Folklor Bedava Vikipedi TR Türkü Piyano Ünlü Klip Remiks Eser Yöre Efe Zeybek Aydın nota Türk Söz Lirik Ün Kılip OyunHavası izmir Hikaye Video Sanat
Koro Demirci Mehmet Efe Zeybek Piyanist Yetenek Güneş Aydın Nazilli Halk oyunu Yöre Halay Folklor Mersin İçel Bedava Türkü Piyano Ünlü Klip Remiks Eseri 1830DVZ2 Zeybeki Folklor demir memet memed Türküleri

Bir önceki yazımız olan Bahar - Askerim başlıklı makalemizde Amatör Videolar, askerim ve Bahar hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler: ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Solist: ECE DEMİRCİ MEHMET EFE Piyanist:Yakartepe AYDIN NAZİLLİ Ege Zeybek Folklor Türküleri Halk