Ana Sayfa > Webmaster > Seo Nasıl yapılmalı Ne tür yöntemler izlenmeli

Seo Nasıl yapılmalı Ne tür yöntemler izlenmeli


1- Seo Paketleri:

Seo bir web sitesinin ziyaretçi artışı ile ilgili yapılması gerekenler arasında en başlarda gelen, istatislik yükseltme çalışmalarından biridir. Bilindiği gibi internet üzerinde online alışveriş yapmak giderek hız kazandığından dolayı internet siteleri müşteri kazanmak için birbirleriyle yarışa girmeye başladılar. Site tanıtımı ile ilgili Google arama motoru, sitenizin tanıtımı ve ziyaretçi artışı ile ilgili sizlere en faydalı sitelerden biridir.
Google içeriğinde milyonlarca web sitesi barındırmaktadır. Google sayesinde insanlar İnternet üzerindeki arayışlarında kesin sonuca varırlar. Seo Türkçe anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Ne demek diyecek olursanız, Seo her site için mutlak yapılması gerekenler arasında gelir.
Seo nun birçok çeşidi vardır. Seo yöntemlerine gelecek olursak, aşağıda bahsettiğimiz tüm uygulamalar seo açısından yararlı uygulamalardır. Hiç uğraşmak istemiyor ve paranız var ise belirli aralıklar ile seo paketlerini Google üzerinden araştırıp satın alabilirsiniz.

2- Kolay erişimli web tasarımı:

Tasarım sitenin kalitesini belirler. Kolay erişim sağlanılan her site arama motorları tarafından üst sıralara gelir. Arama motorları tarafından üst sıralara gelen her site google tarafından değerlidir.
Google sitenizin içeriğini kontrol eder anahtar kelimeniz ile ilgili en kolay erişim sağlanılan ve site içeriğinde anahtar kelime ile ilgili çok çeşit bulunur ise, üst sıralara çıkabilirsiniz. Bunun içinde tasarımın güzel olması ve sitenizde anahtar kelimeniz ile ilgili çok çeşit olması gerekir.
Tasarım ile ilgili w3 hataları css hataları gibi bir çok denetimden geçersiniz. Siteniz içeriğinde css ve w3c hataları ne kadar az ise siteniz o kadar kaliteli demektir. Bunun içinde sitenizi analiz etmenizi tavsiye ederiz.
Analiz sonucunda site tasarımınızda oluşan hataları gidermeniz daha kaliteli bir site sahibi olmanıza neden olur. Analiz sonucunda sitenizin hatalarınızı gidermeniz ve hızlı erişim sağlanan bir web tasarımı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Özgün içerik eklemek:

Seo ile ilgili en faydalı çalışmalardan birisi ise sitenize anahtar kelimeleriniz ile ilgili özgün içerikler eklemektir. Özgün içerik google tarafından sevilir ve üst sıralara çıkmanızda en faydalı çalışmalardan biridir.

Neden Özgün İçerik?

Özgün içerik demek size ait ve başka sitelerde kopyası bulunmayan makalelerden oluşur. Google yeni içerikleri sever ve ziyaretçilere hep aynı konuları bildirmek yerine yeni ve kopyası olmayan içerikleri tanıtır. Bu sayede özgün açtığınız konular diğer sitelerden önce sıralamalara girer ve önde başlarsınız.
Özgün içerik eklemek için bazı kurallar vardır bu kurallara uygun şekilde eklenen içerikler özgün makale sınıfına girer.

Özgün makale içerik nasıl yazılır?

Özgün makale yazmak için önce Türkçe imla kurallarına uygun ve anlaşılır cümleler oluşturmanız gerekir. Eklediğiniz içeriklerin okunabilir ve anlaşılır olması gerekir. Bunun için kelime hatası olmadan sitenize girdiğiniz konularda imla kurallarına dikkat ederek ve aynı kelimeleri çok sık kullanmadan aşırı kaçılmadan eklemeniz gerekir. Sitenize örneğin bir konu ekleyeceğiniz zaman konu ya bir de konu ile alakalı resim link veya video gibi hangi konu ile alakalı yazacak iseniz o konu ile ilgili link veya resim eklemeniz gerekir.
Örneğin bir haberi konu alıp haberi imla kurallarına uygun size özel yani özgün eklediğinizde konu ile alakalı birde resim eklemenizi tavsiye ederiz.
Eklediğiniz resimlerde seo uyumlu olması için mutlaka resimlere açıklama girmelisiniz. Resimlerde en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi her resme resim açıklaması eklemelisiniz.
Özgün içeriği yazarken örneğin bir program tanıtımı ele alalım. Program her yerde var yalnız, sizin sitenizde de var ise, programın yanına bir özgün açıklama girmeniz seo açısından çoık faydalı olur. Her programa en az 100 150 kelime olacak şekilde imla kurallarına uygun olarak özgün bir açıklama yapmanız açtığınız konunun özgün olmasını sağlar.
Arama motorlarında daha üst sıralara çıkarsınız. Özgün makaleler normalinde en az 200 kelime olmalıdır. Özellikle imla kurallarına dikkat edilmeli ve anlamlı cümlelerden oluşmalıdır. Makale konu başlığı ile alakalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu kurallara uyularak yazılan her makale ve konular özgün makale özgün içerik sınıfına girer ve seo için en faydalı yöntemler arasında en başta gelir.

4- Başka Sitelerde Sitenizin Tanıtımını yapmak:

Site içeriğiniz ile alakalı diğer sitelerde sitenizin tanıtımlarını yayınlamanız, belirlediğiniz anahtar kelimelerde daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Örneğin siteniz film sitesi ise diğer film sitelerinde makale halinde kendi sitenizin tanıtımını yayınlamanız seo açısından çok faydalıdır. Özellikle google tarafından değerli sitelerde yayınlamanızı tavsiye ederiz.
Örneğin  google üzerinde değerli sitelerden aldığınız tanıtım yazıları sitenizi anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarmak için çok faydalı olacaktır. Neden tanıtım yazısı almalıyım diyorsanız, google özellikle her 3 ayda bir sitelere değer verir ve tanıtım yazısı aldıysanız anahtar kelimede yükselmekle kalmaz, google üzerinde değerinizin artmasında da faydalı olur.
Çünkü google üzerinde değerli sitelerden tanıtım yazısı aldıysanız google bakar ki değerli siteler size link veriyor yani sizin siteniz de google de değerlenir ve diğer rekabetçi sitelerden daha üst sıralara geçersiniz. Bu da sitenizde alexa değerinde düşüş site değerinizin yükselmesinde fayda ve ziyaretçi artışı sağlar.

5- Site içeriğiyle alakalı siteler ile link değişimi yapmak:

Link değişimleri web site sahipleri tarafında siteler arasında yapılır. Belirlenen maximum 3 anahtar kelime ile site içeriğiniz ile alakalı siteler ile link değişimlerine girmeniz en faydalı ve kesin sonuç veren seo çalışmalarından biridir.
Örneğin oyun siteniz var ve oyun kelimesinde 50 sıradasınız. Siteniz oyun sitesi ise diğer oyun siteleri ile temasa geçip link değişiminde bulunmanız gerekir. Link değişimi yaparken kullanacağınız anahtar kelime oyun kelimesinde yükselmek istiyorsanız oyun kelimesi ile bir link kodu oluşturup değişimlere girmelisiniz.

Siteme Nasıl Faydalı Link Değişimi yapabilirim?

Öncelikle link değişiminde değişim yaparken kendi sitenizden link çıkışı yapmamanız gerekir. Link değişimi için 2 3 veya fazla siteniz olması gerekir. Örneğin kendi siteniz [Oyun Sitesi] ise aynı içerikte isteğe bağlı 1 veya 2 siteniz olması gerekir. Diğer siteler neden olmalı diyorsanız, bu siteleri link değişiminde kullanıp kendi sitenizi destekleyeceksiniz.

Örneğin: Oyun siteniz var ise 3 tane [A Sitesi] gerçek siteniz. [B Sitesi] [C Sitesi] Bu siteler ile de başka siteler ile link değişimlerine gireceksiniz.

Diğer siteler size a sitenizin büyümesi için fayda sağlayacak. [B Sitesi] [C Sitesi] Bu siteler ile değişimlere gireceksiniz ve diğer sitelerin link kodlarını bu sitelere ekleyeceksiniz.
Onlar da sizin [A Sitesi[ nin kodlarını ekleyecek. ve siz [B Sitesi] ve [C Sitesi] yardımıyla [A Sitenizi] destekleyeceksiniz. Diyelim [B Sitesi] ile siteniz içeriğiyle ilgili 20 değişim yaptınız.
Çok fazla değişim yapılması çok fayda sağlamaz yalnız [B sitesi] ile siteniz ile alakalı 20 diğer siteden değişim yapmanız yeterli olacaktır. 20 Değişimde yani [A Sitesi] kendi siteniz ile alakalı içerik taşıyan 20 siteden link almış olacaksınız. Siz A sitesini diğer sitelere ekleyeceksiniz ve onların da size verdiği kodları b sitesine ekleyeceksiniz.

Bu değişime webmasterlar arasında çapraz link değişimi deniliyor. Seo konusunda en güvenilir ve kesin sonuç sağlayan yöntemlerden birisidir. Bu değişim için birden fazla siteniz olması gereklidir. 3 siteniz varsayalım diğer 2 siteye kod ekleyeceksiniz.
Karşılığında da diğer siteler sizin A Sitesinin kodlarını ekleyecek. Bu değişimler sayesinde [A Sitesi] kendi sitenize siteniz ile alakalı diğer sitelerden backlink kazandırmış olacaksınız. Ekleteceğiniz kodlarda belirlediğiniz anahtar kelimede kesin sonuç alarak üst sıralara çıkacaksınız.

Nasıl Link Kodu oluşturacağım?

Link kodu oluşturmak için öncelikle anahtar kelime belirlemelisiniz. Ben şimdi size bir örnek vereceğim. Diyelim benim sitem oyun sitesi ve ben oyun kelimesinde üst sıralara geçmek istiyorum.

<a title=”Oyun” href=”http://www.Siteadresi.Com” target=”_blank”>Oyun</a>

Yukarıda örnek verdiğim kod http:// nin yanında kendi sitenizin adresi olacak ve Oyun yazan yerde de yükselmek istediğiniz anahtar kelime olacak. Ben oraya oyun yazdım siz mesela hangi kelimede yükselmek istiyorsanız, örneğin haber diyelim.

<a title=”Haber” href=”http://www.Siteadresi.Com” target=”_blank”>Haber</a>

Bu şekilde değişebilirsiniz arkadaşlar. Kodu site adresiniz ve anahtar kelimeleriniz ile değiştirdiğinizde size özel link kodu oluşturmuş olursunuz. Bu kodlar ile değişimlere girebilir anahtar kelimelerde yükselebilirsiniz.

Sitemle aynı içerikteki siteleri nereden bulacağım?

Siteniz ile içerikleri aynı olan siteleri bulup değişim konusunda konuşmak için İnternet üzerinde birçok forum sitesi vardır. Ya sitelerin iletişim bölümleriyle site sahiplerine ulaşacaksınız yada forum sitelerine üye olacaksınız.
Forum siteleri içerisinde birçok webmaster link değişimleri yapılan bölümlerde her gün değişim yapmaktadır. Sizde forum sitelerine üye olup link değişimleri bölümlerinde siteniz ile aynı içerikli siteler ile değişimlere katılabilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz forumlar:

www.r10.Net
www.Webmastersitesi.Com
www.wmaraci.com

Bu siteler aracılığıyla link değişimlerine girebilirsiniz. Diğer türlü google de aynı içerikli siteleri araştırıp iletişim bölümleriyle site sahiplerine ulaşıp konu ile ilgili teklif sunabilirsiniz.

6- Toplist Dizin sitelere üye olmak:

Dizin toplist siteleri içeriğinde kategorilere bölünerek siteler barındırır. Her site sahibi sitesiyle alakalı kategoride sitesini ekleyebilir.

Toplist ve dizin sitelerinin sitelerinize faydası:

Kaliteli toplist ve dizin sitelerine kayıt olup sitenizi eklemeniz, hedef kelimede yükselmenize fayda sağlar. Backlink kazanırsınız. Fakat aşırı kaçınılmaması gereklidir. Her gün düzenli olarak 10 toplist eklemeniz faydalı olacaktır. Çok uğraşmayıp Seo paketi
satın alabilirsiniz. Fakat manuel eklemeniz daha faydalı olacaktır.

7- Blog sitelerine yorum yollayıp backlink kazanmak:

Blog sitelerindeki yayınlanan makalelere yorum yollamanız yolladığınız yorumlarda ise site adresini belirtmeniz eğer o yorum konu ile alakalı ve admin tarafından kabul edilir ise backlink kazanmış olursunuz. Bu da sitenize çok faydalı ve hedef kelimede yükselmenizi sağlar.

Nasıl Blog sitelerine yorum yollayıp backlink kazanabilirim?

Öncelikle kaliteli ve değerli siteleri dolaşarak yoruma açık konuları bulmanız gereklidir. Yoruma açık bölümlerde.

Kullanıcı Adı:
Site Adresi:
Mail Adresi:

Yorum:

Bu kısımlar olacaktır. Kullanıcı adı kısmına anahtar kelimenizi yazıp diğer yerleri de doldurup yorum kısmına ise konu ile alakalı güzel bir cümle kurarak yorum yapmanız halinde onay daha garantili olacaktır.

İsim kısmına neden anahtar kelime yazmalıyım?

Yorum yolladıktan sonra isim kısmınız site linki olarak görünür yani kod oluşturmuş olursunuz isim kısmına anahtar kelime yazdığınızda o yorumu yolladıktan sonra onaylanır ise isim kısmı link haline gelir ve belirlediğiniz kelimeden link almış olursunuz. Eğer yorum yolladığınız site alexa değeri iyi veya kaliteli bir site ise çok büyük fayda sağlayacaktır.

8- Güncellik Sitenin Güncel Olması:

Özellikle Google arama motoru tarafından çok önemli bir uygulamadır. Sitenizin güncel olması daha çok hit getirmesine ve daha üst sıralara çıkmanızı sağlar. Her gün sitenize 2 3 özgün konu girerek sitenizi güncel tutabilirsiniz. Google ye baktığınızda özellikle güncel siteler ön sıralarda ve yakın tarihli özgün makaleler üst sıralarda bulunmaktadır.
Siteniz güncel ise ve özgün içerik ekliyorsanız, o site yakın zamanda büyük bir kitleye ulaşır ve ziyaretçi artışında inanılmaz değişiklik olur. Hiç yapamıyorsanız da 2 3 günde bir sitenize içerik ekleyerek sitenizi güncel tutabilirsiniz.

Sizlere anlattığımız bu yöntemler Seo yani Türkçe anlamı ile Arama Motorları Optimizasyonu yapılmasında en faydalı yöntemler arasında en başta gelen çalışmalardır. Bahsettiğimiz yöntemleri uyguladığınız taktirde kısa süre içinde yükselebilirsiniz.
Konu tamamen özgün olup tarafımca hazırlanmıştır. Seo ile alakalı en işe yarar yöntemleri bir araya getirip sizler için en faydalı seo yöntemlerini anlatmaya çalıştım arkadaşlar. Tüm webmaster arkadaşlarıma iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Bir önceki yazımız olan Google Site Ekleme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde google site doğrulama nasıl yapılır, Google Site Ekleme Nasıl Yapılır? ve googleye adres ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler: , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Seo Nasıl yapılmalı Ne tür yöntemler izlenmeli