Ana Sayfa > oyun saglik > Prof.Dr.Cüneyt Köksoy : Varis Yarası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Prof.Dr.Cüneyt Köksoy : Varis Yarası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Adres: A.Ü.Tıp Fak.Gnl.Cer.Anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
Venöz Ülser (Varis Yarası=Bacak Yarası)
Venöz ülser (yara) toplardamarlardaki aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile özellikle ayak bileğinde yara açılmasıdır. Oluşan yaralar çok zor iyileşir ve kapansa bile tekrar oluşur.
Nasıl gelişir?
Aşağıdan yukarıya doğru akım olan toplardamarlarda kapakların bozulup, kanın ters yönde aşağı doğru akması veya toplardamarın pıhtı ve bası ile tıkanması sonunca kanın rahatlıkla yukarı akamaması bacaklarda kanın göllenmesine ve giderek toplardamar kan basıncının dokuların tahammül edebilecekleri düzeylerin üzerine çıkmasına neden olur. Yıllar içinde bu sürekli yüksek basınç nedeni ile dokularda ve özellikle bacak derisinde bozulma sonucunda bacaklarda yaralar oluşur.
Venöz ülserin görünümü nasıldır?
Venöz ülserin bazı tipik özellikleri vardır. Aşağıda hastaların 2/3 indeki ortak özellikler tanımlanmıştır.
Genellikle diz altındaki bacak bölümünde ve özellikle bileklerin üzerinde olur
Genelde kahverengi kalınlaşmış bir deri ile çevrilidir
Sıklıkla bacakta varisler bulunur
Ayak ve topuk genelde normaldir
Yara genelde yeşil yada kırmızımsı renkte ve akıntılıdır
Yara her hangi bir çap ve şekilde olabilir
Venöz ülserli hastada tanı için yapılması gerekenler nelerdir?
Muayene belirli ölçüde yol göstericidir. Venöz ülserde ülser (yara) görüldükten sonar hastanın öyküsü alınır. Toplardamarda pıhtı, varis ameliyatı veya girişim ve ailede benzer bir durumun olup olmadığı öğrenilir. Hastanın muayenesi ayakta ve yatarak yapılır. Nabızlar ve karın duvarında da varis olup olmadığı kontrol edilir. Atardamar dolaşımının normal olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca kansızlık, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Bundan sonraki aşamada toplardamarlardaki sorun belirlenmeye çalışılır.
Venöz ülserli hastada altta yatan toplardamar sorunu nasıl değerlendirilir?
Doppler ultrasonografi: Hasta ayakta iken Doppler incelemesi yapılır. Bacaktaki bütün toplardamarlar tıkanıklık ve kaçak yönünden değerlendirilir. Özellikle yara tabanı ve çevresinde perforan toplardamarlarda kaçak olup olmadığına bakılır.
Bilgisayarlı tomografik venografi: Doppler yetersiz ise yada karın içinde yer alan ana toplardamarların değerlendirilmesi gerekiyorsa istenir. Kol yada bacak damarlarından ilaç verilerek bir cihazın içinde röntgen ışınları yardımı ile görüntü elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir.
Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Radyasyon ve çoğu kez ilaç kullanılmadan bacaktaki toplardamarlar yanında özellikle bacaktaki toplardamarların devamı olan karın içindeki toplardamarlar görüntülenebilir. Çok iyi görüntü verdiği için çoğu kez ultrasonografiden sonra istenecek olan bir incelemedir. Yaklaşık 15 dk sürer.
Venografi: Özellikle MR ve bilgisayarlı tomografi varlığından itibaren daha az kullanılmaktadır. Ancak yinede toplardamarların görüntülenmesinde en iyi yöntemdir. Toplardamarlardaki darlık ve tıkanıklıklar belirlenebilir. Özel bir ilacın kasıktan yada bacaktaki damarlardan verilmesi ve bu arada seri halde Röntgen çekilmesi prensibine dayanır. Yaklaşık 30-45 dk sürer ve kullanılan ilaca karşı allerji ve özellikle böbrek hastalarında böbrek fonksiyonlarında bozulma ve radyasyon riski taşır.
Damar içi ultrason (IVUS): Kasıktan yada bacaktaki damarlardan ilerletilen özel bir kateter ile damarların içinin üç boyutlu görüntüsünün elde edilmesidir. Kateter belirli bir bölgeyi görüntülerken çekildiğinde bütün bir damarın içi görüntülenmiş olur. Çoğu kez anjiografi ile aynı seansta yapılır. Damar içindeki küçük darlıklar, engeller, pıhtılar ve pıhtı kalıntıları, damarlara dışarıdan olan baskılar rahatlıkla belirlenebilir. Başka hiçbir tanı yöntemi damarların içi hakkında bu kadar detaylı ve doğru bilgi verememektedir. Venöz yetmezlikli hastalarda bacaktaki toplardamarların devamı olan karın içindeki toplardamarların görüntülenmesindeki en güvenilir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Anevrizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde varis tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Prof.Dr.Cüneyt Köksoy : Varis Yarası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?