Ana Sayfa > oyun saglik > Prof.Dr. Cüneyt Köksoy : May-Thurner Sendromu Nedir?

Prof.Dr. Cüneyt Köksoy : May-Thurner Sendromu Nedir?

Adres: A.Ü.Tıp Fak.Gnl.Cer.Anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
MAY-THURNER Sendromu (İliak toplardamarın sıkışması)
Karında orta hatta damarların çaprazlaştığı gölgede yer alan sağ bacağa giden atardamarın son bacaktan gelen toplardamarı sıkıştırması sonucunda toplardamar kan akımının engellemesi ile toplardamar yetmezliği ve toplardamarda pıhtı riskleri bulunduran yapısal bir sorundur. Toplumda ne kadar yaygın olduğu tam olarak bilinmemekle beraber, insanların “-30 unda bulunduğuna inanılmaktadır.
Ne zaman May-Thurner sendromundan şüphe edilir?
Genelde insanlar May-Thurner sendromu olduklarını bilmezler ve sorun çoğu kez sol bacak toplardamarlarında pıhtı (DVT) olduğu zaman belirlenir. Toplumda sol bacakta pıhtı gelişme riski bu nedenle sağdan daha fazladır. Sol bacakta pıhtı geçiren hastaların -40 ında May-Thurner sendromu saptanmıştır. Toplardamarlarda pıhtı olması erken dönemde akciğer pıhtı atma riski, geç dönemde ise toplardamar tıkanıklığı nedeni ile bacakta şişme, ağrı, renk değişikliği ve yaralarla karakterize toplardamar (venöz) yetmezliği riski bulundurur. Bu aşamaya gelmeden sol bacakta şişlik, ağrı, hassasiyet, kızarıklık, sıcaklık hissi ve toplardamarlarda genişleme var ise bu sendromdan şüphe edilmelidir.
May-Thurner sendromunun belirtileri nelerdir?
May-Thurner sendromu olan bireylerde sol bacakta şişme, kalınlaşma ve kalçaya vurabilen ağrı en yaygın şikayetlerdir. Daha çok 20-40 yaşları arasındaki bayanlarda görülmektedir. Çok yavaş ve ilerleyici bir hastalıktır. Hastaların bir bölümü özellikle sol bacakta varis yada toplardamar yetmezliği belirtileri yani sol bacakta şişme, varisler, bilekte kahverengimsi renk değişiklikleri ve hatta bilekte yara ile gelebilirler. Belirtilerin hiçbiri bu hastalık için çok tipik olmadığından, hastalar yıllarca varis nedeni ile tedavi edilir yada çare bulunamayan sol bacak şişliği ve karın ağrısı çekerler.

Bir önceki yazımız olan Rexona Motionsense teknolojisi ile daha fazlasını yap! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Prof.Dr. Cüneyt Köksoy : May-Thurner Sendromu Nedir?