Ana Sayfa > oyun saglik > Nüks Varis Nedir? (prof.dr.cüneyt Köksoy)

Nüks Varis Nedir? (prof.dr.cüneyt Köksoy)

Adres: A.ü.tıp Fak.gnl.cer.anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
muayenehane:tunalı Hilmi Caddesi, Çelikler İşmerkezi, No 91/109 06700 Kavaklıdere, Ankara
telefon: 0(312) 468 1419
fax: 0(312) 468 1420
e-mail: İletisim@cuneytkoksoy.com
https://www.facebook.com/drcuneytkoksoy
varis Tedavisinden Sonra Tekrar Varis Oluşur Mu?
evet . Varis Tedavisinden Sonra Tekrar Varis Oluşabilir Ve Bunun Olasılığı %-30 Dur. Ancak Nüks Varis Demek Ameliyattan Sonra Herhangi Bir Varisin Ortaya Çıkması Demektir Ve Bu Hastanın Tekrar En Baştaki Şikayetlerinin Aynen Geri Dönmesi Demek Değildir. Tedavi Sonrası Nüks Olasılığı Tedavi Olmamak İçin Bir Mazeret Olarak Kabul Edilmemelidir.
tekrar Varis Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?
varis Tedavisi Sonrası Nüksün Bir Kaç Nedeni Vardır. Bunlardan İlki Tüm Nükslerin % 50-70 İni Oluşturan Baştan Yanlış Yada Yetersiz Tedaviye Bağlı Nükslerdir. Bu Durum Ya Hastalıklı Damarları Tam Olarak Belirleyememekten (taktik Hata) Yada Belirlenmiş Olan Damarları Ameliyatta Tam Olarak Çıkartmamaktan (teknik Hata) Kaynaklanır. Bu Nedenle Ameliyat Yada Tedavinin Doğru Planlanıp Gerçekleştirilmesi Nüksü Engellemede Ve Hastanın Şikayetlerini Ortadan Kaldırmada Çok Büyük Bir Öneme Sahiptir. Nükslerin -25 İni Oluşturan İkinci Neden İse Ameliyattan Sonra Normal Damarların Varisli Damarlara Dönüşmesidir. Üçüncü Neden (%5-25) İse Kasıkta Ameliyat Yapılan Alanda Normalde Olmayan Yeni Damarların Oluşması Ve Bunların Varise Yol Açmasıdır.
tekrar Varis Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılır?
nüks Oluşumu Teknoloji, Bilgi Ve Deneyimi Birlikte Kullanarak En Aza İndirgenebilir. Buradaki Temel Nokta Hastanın Ameliyatının Doğru Planlanıp, Doğru Ve Tam Ameliyat Yada İşlemin Gerçekleştirilmesi Ve Tedaviden Sonra Aralıklarla Doppler Ultrasonografi Yaparak Takipte Tutulmasıdır. Bunun Yanı Sıra Kılcal Damar Varislerinin Skleroterapi Sonrası Tekrar Oluşumu Söz Konusudur. Genelde Başarılı Skleroterapi Sonrası Aynı Alanda Varis Olmaz Ama Başka Alanlarda Yeni Kılcal Damar Varisleri Gelişebilir. Tedaviler Sonrası Varisin Tekrar Oluşumunu Engellemede Hastaların Eğer Verilmiş İse Varis Çoraplarını Olabildiğince Uzun Süre Kullanmaları Ve Aşağıda Varis Oluşumunun Nasıl Engelleneceği Konusundaki Tavsiyelere Uymaları Yararlıdır.
tedavi Sonrası Tekrar Oluşan Varis Nasıl Tedavi Edilir?
tedavi Nüks Nedenine Göre Planlanır. Muayene Ve Detaylı Bir Doppler İncelemesi Varisin Neden Tekrar Oluştuğu Konusunda Fikir Vereceği İçin Bu Değerlendirmeler Sonucuna Göre Aşağıdaki Şekilde Tedavi Planlanır.
ilk Ameliyatta Çıkartılmış Olması Gereken Safen Toplar Damarının Kalmış Olması: İlk Yapılmış Ameliyatta Varisin Nedeni Olan Safen Damarı Bağlanmamış Yada Çıkartılmamış İse Eksik Olan Tamamlanır. Diğer Bir İfade İle Eksik Olan İlk Ameliyatı Tamamlayacak Şekilde Ameliyat, Laser, Radyofrekans Yada Köpük Tedavisi Uygulanır.
ilk Ameliyatta Gözden Kaçmış Yada Teşhis Edilmemiş Küçük Safen Damarı Yetmezliği Var İse Ona Yönelik Olarak Ameliyat, Laser, Radyofrekans Yada Köpük Tedavisi Uygulanır.
perforan Damarlar Açık Kalmış İse Perforan Damarlar Bağlanır Yada Çıkartılır
kasıkta Yeni Damarlar (neovaskülarizasyona) Oluşmuş İse Bu Damarlara Skleroterapi Yapılır
ilk Ameliyatta Herşey Tam Ve Yeni Oluşmuş Varisler Varsa Varisler Çıkartılır.
hastada Derin Toplardamarlarda Tıkanıklık Varsa Stent İle Tıkanıklıklar Açılır.
derin Toplardamarlarda Kapak Yetmezliği Var İse Kapak Onarımı Yapılır
yaklaşık 10 Yıl Önce Varis Ameliyatı Oldum Ama Şimdi Bütün Varislerim Tekrar Oluştu. Ne Yapmalıyım?
bu Durumda Bilinmesi Gereken Ne Ameliyatının Yapıldığı Ve Bağlanması Yada Çıkarılması Gereken Damarlara Ne Ölçüde Bu İşlemlerin Yapıldığıdır. Bu Nedenle Detaylı Bir Renkli Doppler Ultrasonografi İncelemesi Yapılması Gereklidir. Eğer Yeterince Yukardan Bağlanmamış Ama Çıkarılmış Bir Yetmezlikli Safen Damarı Belirlenirse, O Damar Gerektiği Yerden Bağlanır Ve Varisleri Çıkarılır. Eğer Safen Damarı Bağlanmış, Ancak Çıkarılmamış İse Tekrar Bir Ameliyat İle Çıkarılır Veya Laser Yada Radyofrekans İle Damar Kapatılır. Tekrar Varis Ameliyatı Risklidir Ve Deneyimli Bir Cerrah Tarafından Yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Prof.Dr.Cüneyt Köksoy : Varis Yarası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde varis hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Nüks Varis Nedir? (prof.dr.cüneyt Köksoy)