Ana Sayfa > ana sayfa > Kutup Ayısının Yaşam Alanı Belgesel izle

Kutup Ayısının Yaşam Alanı Belgesel izle

-Kutup Ayısının Yaşam Alanı / BBC Belgeseli, TRT Yayını 2009 / Türkçe Dublaj-2009 yapımı bu belgeseli büyük bir keyifle izleyeceğinizi düşünerek sitemize ekliyoruz. Kutup ayılarının yaşama alanlarındaki bir ailenin keyif verici ve düşündürücü hikayesini belgesel niteliğinde sunan bu yapımı izlemenizi tavsiye ediyor ve iyi seyirler diliyoruz.Kutup ayıları hakkında bazı bilgiler:* Diğer ayılar gibi tıknaz olmayıp başı ve vücudu ince uzun yapılıdır.
* Ayak tabanlarının altında deriden yastıklar ve tüyler olduğundan buzlar üzerinde kaymadan rahatlıkla hareket eder.
* Çok iyi yüzücüdürler, kıyının 20-30 km. açıklarında yüzmeleri sıradandır.
* 35-40 kilometre hızla koşabilirler.
* Kutup ayıları kış uykusuna yatmaz.
* Kızılötesinde bir kutup ayısının sadece burnu ve nefesi görünür.
* -45° soğukla başa çıkabilirler.
* 2 km. ötede karda saklanmış bir fok balığının kokusunu alabilirler.
Kutup ayısı (Ursus maritimus) aynı zamanda beyaz ayı, kuzeyli ayı ya da deniz ayısı, ayıgiller (Ursidae) familyasından soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. Yaşamakta olan en büyük kara etoburudur (boz ayı daha büyüktür ama bir karnivor değil omnivor sayılmaktadır) ve bulunduğu ortamdaki süper yırtıcıdır. Yaşadığı çevreye çok iyi uyum sağlamıştır. Kalın kürkü onu soğuktan korur, beyaz görünümü avlarından saklar. Kutup ayısı hem karada, hem denizde, hem buzda, hem de su içinde rahatlıkla avlanır.
En çok balık ve foklarla beslenir. Aç kaldığı zamanlarda yüzen buz parçaları üzerine binip kilometrelerce uzaklara giderek besin arar. Fok balıklarının buz tabakasındaki soluk alma deliklerinde pusuya yatar.1.Seçenek:VideoWeed ’den (istediğiniz yerden başlatarak) izlemek için tıklayınız:2.Seçenek:Movshare ’den izlemek için tıklayınız:

Bir önceki yazımız olan Tek Başına Filmini izle başlıklı makalemizde biyografi filmleri, dram filmleri ve genel hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler: , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Kutup Ayısının Yaşam Alanı Belgesel izle