Ana Sayfa > oyun saglik > Kalbi Yeniden Çalıştırmak Her Zaman Yeterli Olmayabilir!

Kalbi Yeniden Çalıştırmak Her Zaman Yeterli Olmayabilir!

ÜÇ DAKİKA SONRA BEYİN HASARI BAŞLIYOR!
10 Şub 2013 tarihinde yayınlandı Bursa’da otomobiliyle gittiği parkta kalp krizi geçiren ve yere düşen 47 yaşındaki kişi, 112 ekiplerinin kalp masajı sayesinde kalbi yeniden çalıştırıldı. Bu haber tüm gazete ve televizyonlarda “saniye saniye hayata dönüş” başlığı ile yazıldı/yayınlandı. Gerçeğin böyle olmadığını ve bu vatandaşta beyin hasarı gerçekleştiğini, hiç uyanmadığını ve birkaç gün sonra öldüğünü kişisel çabalarımla aldığım bilgilerle kamuoyuna duyurdum. Hastane dışında gelişen ani kalp durmasında müdahale edilmezse sadece 3 dakika sonra beyin hasarı başlıyor ve 12 dakika sonra ölü kabul ediliyor. Ambulans şehir merkezinde ortalama 10, kırsalda ise 30 dakika sonra hastaya ulaşabildiğine göre toplum tabanlı ilkyardım GELİŞTİRİLMESİ konusunda daha çok çaba harcamalıyız. Ambulans arandıktan sonra sağlık çalışanları ulaşana kadar toplum tarafından yapılan tıbbi müdahalenin adına “ilkyardım” diyoruz.
Doç. Dr. Mutlu Vural

Bir önceki yazımız olan 1. Erişkinlerde Temel Yaşam Kurtarma Zinciri Etkinliği başlıklı makalemizde Hayatta Kal Derneği, kanal t ve Türkiye Finans hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler: , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Kalbi Yeniden Çalıştırmak Her Zaman Yeterli Olmayabilir!