Ana Sayfa > oyun saglik > Anevrizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anevrizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Adres: A.ü.tıp Fak.gnl.cer.anabilim Dalı – İbni Sina Hastanesi
muayenehane:tunalı Hilmi Caddesi, Çelikler İşmerkezi, No 91/109 06700 Kavaklıdere, Ankara
telefon: 0(312) 468 1419
fax: 0(312) 468 1420
e-mail: İletisim@cuneytkoksoy.com
https://www.facebook.com/drcuneytkoksoy
anevrizma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
anevrizma Tedavisi Ameliyatla Yapılır. Anevrizma Tedavisinde Ana Amaç, Anevrizma İçerisine Kan Girişinin Engellenmesidir. Anevrizmanın İlaçla Tedavisi Günümüzün Tıbbi İmkanları İle Mümkün Değildir.. Bu Konuda Çeşitli Araştırmalar Yapılmakla Birlikte, Ufukta Şimdilik Böyle Bir Tedavi Görülmemektedir.
anevrizma Tedavisinde Uygulanan Cerrahi Yöntemler Başlıca İki Türlüdür:
1- Açık Cerrahi ( Klipleme ): Nöroşirurji Uzmanları Tarafından Yapılan Bu Ameliyatta Kafatası Açılarak Beyin Kıvrımları Arasındaki Anevrizmaya Ulaşılır Ve Anevrizma Boynuna Klip Konularak Anevrizma İçerisine Kan Girişi Engellenir.
2- Kapalı Tedavi ( Endovasküler Yolla Tedavi ): Nöroradyoloji Uzmanları Tarafından Yapılan Bu Uygulamada İse, Anjiografi Yöntemi Kullanılarak Damar İçerisinden Kateter Denilen Uzun Ve İnce Tüplerle Anevrizmanın İçine Veya Boynuna Kadar Ulaşılarak, Anevrizma İçerisine Kan Girişi Engellenir.
bu Amaçla Uygulanan Değişik Yöntemler Vardır:
en Sık Uygulanan Yöntem, Anevrizma İçinin Koil Adı Verilen İnce Tellerle Yumak Örülerek Doldurulmasıdır. Anevrizmaların İçini Doldurmak İçin Kullanılan Koiller, 0.25 — 0.45 Mm Çapında Çok Yumuşak Hafızalı Platin Tellerdir. Bu Tellerin Üretiminde, Kateterin İçinden Çıktığı Anda Hangi Çapta Nasıl Bir Kıvrım Yapacağı Belirlendiği İçin Her Anevrizma İçin Değişik Çapta Ve Hareket Özelliğinde, Değişen Sayıda Koil Kullanılır.
üzerinde Anevrizma Bulunan Damarın İçine Stent Adı Verilen Telden Örülerek Yapılmış Bir Tüp Takılarak Anevrizma İçerisine Kan Girişi Engellenir.
üzerinde Anevrizma Bulunan Damara Stent Veya Balon Yerleştirilerek Damar İçindeki Kan Akım Yönü Veya Akım Şekli Değiştirilerek Anevrizma İçerisine Kan Girişi Engellenir.
bu Girişimler De Genel Anestezi Altında Yapılmakla Birlikte, Hastanın Kafatasında Hiçbir Kesi Olmaz. Tüm Tedavi, Genellikle Kasıktan Bir İğne Yardımıyla Damara Girilerek Yapılır.
yaklaşık 20 Yıldır Uygulanan Bu Yöntemin Anevrizma Tedavisindeki Başarısı İlk Zamanlarda Tartışma Konusu Olsa Da, Günümüzde Çoğu Anevrizmada Öncelikle Tercih Edilen Bir Yöntem Haline Gelmiştir. Uluslararası Katılımla Yapılan Çok Merkezli Karşılaştırmalı Araştırmalar Sonucunda; Embolizasyon / Endovasküler Yolla Tedavi Adı Verilen Bu Yöntemin Anevrizma Tedavisindeki Başarısı Kanıtlanmıştır.
saptanan Anevrizmanın Hangi Yolla Tedavi Edilmesi Gerektiğine Nasıl Karar Verilmelidir ?
bu Kararın Verilmesinde Şu Noktalar Önem Taşımaktadır:
1- İçinde Bulunulan Koşullarda, Bu Yöntemleri Uygulayabilecek İki Ayrı Uzmanlık Olan Nöroşirurji Ve Nöroradyoloji Ekipleri Var Mıdır ?
2- Anevrizmanın Yeri, Boyutu Ve Yapısı Hangi Yönteme Daha Uygundur ?
3- Bu İki Değişik Yöntemden Hangisi Daha Düşük Riskle Uygulanabilir ?
bu Kararın Verilmesinde İzlenmesi Gereken En İdeal Yol; Nöroşirurji Uzmanı, Nöroradyoloji Uzmanı Ve Hastanın Ortak Bir Toplantı Yaparak Yöntemlerin Avantajları Ve Dezavantajlarını Birlikte Tartışmaları Ve Hastanın Tercihlerini De Göz Önüne Alan Ortak Bir Karar Oluşturmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Toplardamar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır? (prof.dr. Cüneyt Köksoy) başlıklı makalemizde varis hakkında bilgiler verilmektedir.


Bilgilendirme 1: Üstteki Sohbete Giriş Tıkla yazan resme tıklayarak bu konuda diğer kullanıcılarımızla sohbet edebilirsiniz.
Bilgilendirme 2: Aşşağıdaki yorum yap bölümünden bu konu hakkında fikirlerinizi diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.
Bilgilendirme 3: Yorum yapmak ve diğer kullanıcılarımızla sohbet etmek için sitemize üye olmanız gerekmemektedir.
Bilgilendirme 4: Sitemizde yorum yapmak veya sohbet etmek tamamen ücretsizdir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Sohbet – Anevrizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?